Globaalne soojenemine? Kasvav jää Gröönimaal takistab laevaliiklust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. juuli 2024 kell 12:10



Nii Arktika kui ka Antarktika on juba aastaid külmenenud. Ka Gröönimaal on kasvamas jääkiht ja see on toonud kaasa juulis toimuvate kruiiside sadamakohtade tühistamise liigse jäätaseme tõttu. Intsident on järjekordne tõestus sellest, et mingid globaalset soojenemist tegelikult pole.

 

Gröönimaal ei saa kruiisilaev jää tõttu sadamatesse siseneda

Kaubandusmeedia teatab, et vaid kolmenädalasel Gröönimaa kruiisil olev ristluslaev MSC Poesia sai Gröönimaa edelaosas valitseva jääolukorra tõttu plaanipäraselt külastada vaid ühte Gröönimaa sadamat.

Ilulissati sadamad Disko lahel ja Qaqortoqi sadamad Gröönimaa lõunaosas ei ole praegu jääolukorra tõttu ligipääsetavad. Need kaks sihtkohta tuli MSC Poesia reisiplaanis tühistada. 10. juulil 2024 üritas MSC Poesia külastada Paamiuti, alternatiivset sihtkohta Gröönimaa läänerannikul. MSC Poesia keeras aga kohaliku jääolukorra tõttu rannikult tagasi.

See tuletab meelde teateid, mis ilmusid Arktika jääolukorra kohta eelmisel suvel. Nimelt ootas Bremerhaven Alfred Wegeneri Instituudi (AWI) uurimismeeskond Polarstern jäämurdjaga seilates eest leida sulava merejää ja uue arktilise miinimumi, kuid nägid vastupidist pilti.

 

Gröönimaa on globaalse soojenemise narratiivi lõhkunud juba aastakümneid

Pärast lühikest ja tugevat soojenemisperioodi 1994. aastast kuni 2000. aastate alguseni on maapinna keskmised aastased temperatuurid (LST) olnud suuremate muutusteta umbes 2003. aastast. Gröönimaa on jahtunud alates 2012. aastast.

Antarktise jääkilbi mass suurenes aastatel 2009–2019 661 Gt võrra vastavalt mõõtmistele, mis on vastuolus ÜRO IPCC mudeliarvutustega. Samal ajal on jääkilbi pindala kasvanud 5305 km² võrra.

Suur hulk uuringuid on jõudnud järeldusele, et muutused Päikese aktiivsuses ja Päikese-Maa kauguses toovad alates 2030. aastast kaasa olulise jahenemise ja isegi väikese jääaja.

50-aastase töökogemusega endine NOAA riikliku ilmateenistuse meteoroloog, professor David Dilley järeldab, et päikesekiirguse tsüklite nõrgenemine alates 1978. aastast on aidanud kaasa Arktika ja Antarktika piirkondade jahenemisele. See jahtumine levib lõpuks keskmistele laiuskraadidele ja vähendab globaalset temperatuuri veelgi.

 

Allikas: tkp.at, lingid artikli sees

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt