3. august 2015 kell 14:06
Google’ile väljastati eelmisel nädalal patent seadmele, mis salvestab inimeste endi silmade läbi nende igapäevaelu ning laadib materjali internetti, võimaldades kasutajal hiljem sealt otsida oma mälestusi. Kuigi tehnoloogiahuvilised tervitavad leiutist kui moodust meeldivate mälestuste värskendamiseks, tekitab sellise seadme kasutuselevõtt kahtlusi privaatsuse küsimustes.
USA patendi- ja kaubamärkide amet väljastas Google’ile patendi digitaalkaamerale, mis salvestab reaalajas inimeste kogetut ning organiseerib need andmebaasi. Seadme kasutaja saaks sellest andmebaasist otsida erinevate märksõnadega jäädvustusi, neid uuesti vaadata ning sõpradega jagada. Väljastatud patendi kohaselt kinnituks kaamera “kantava arvutilaadse seadme“ külge, milleks võib saada praegu turult eemaldatud Google Glass.
Google’i mälestustesalvestaja puhul tekivad Google Glassiga sarnased probleemid: kui ohutu on salvestada ja internetis hoiustada oma isiklikku elu ning kui eetiline salvestada teiste tegemisi. Isegi kui seadme kasutajad saavad salvestaja seada filmima kas pidevalt, kindlal ajal või nupulevajutusega, kuidas ennetatakse olukorda, kus Google ise või häkkerid lülitavad kaamera tööle selle kandja teadmata?
Arvestades Google’i mainet ning minevikku inimeste privaatsusest mittehoolimisel ja valitsuse heaks nuhkimisel, on sellised küsimused igati õigustatud. Kõige talletamine võib olla ka psühholoogiliselt kahjulik: paranoilised inimesed võivad salvestisi üleanalüüsida ning iga väikest (ja ka kogemata) öeldud lauset võidakse jäädagi esile tooma.
Isegi kui Google’i elu filmimise seade ei saavuta kommertsedu, on neil käsil rohkelt teisi igapäevaelu muutvaid projekte. Näiteks näidati paari kuu eest üles huvi diivanipatjade vastu, mis suudaksid kaugjuhtimise abil kontrollida lampide lüliteid ja mobiiltelefone. Samuti uuritakse radari detektorit, mis lubaks inimestel kasutada arvuteid lihtsalt sõrmi nipsutades. Samuti töötab Google nägemist parandavate biooniliste kontaktläätsede valdkonnas nagu paljud teised ettevõtted.
Allikad: Huffington Post, Slate, CNN
Foto: itproportal.com
Toimetas Allar Pajuste
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.