5. mai 2014 kell 15:05
Me ei pruugi oma igapäevaelus tajuda globaalselt üha süvenevat joogiveepuudust, kuid see ei tähenda, et probleemi pole. Peale joogivee nappuse on suur osa tarbitud veest saastunud ning igal aastal sureb umbes 3,4 miljonit inimest reostunud veest põhjustatud haigustesse. Õnneks proovitakse kogu maailmas luua üha tõhusamaid ja odavamaid lahendusi vee puhastamiseks – üheks nendest on n-ö joodav raamat ehk The Drinkable Book.
Keemik Theresa Dankovich leiutas The Drinkable Booki, mis toimib nii vee puhastaja kui ka ohutusnõuete kogumikuna. Tegu on raamatuga, mille iga lehekülg on tegelikult hõbenitraadiga kaetud filter, mis hävitab saastunud vees 99,9% bakteritest (sh E. Colit ja koolerat tekitava Vibrio cholerae baktereid).
Igal leheküljel on kirjas nõuanded ohutuks vee käsitsemiseks ja tarbimiseks ning iga leht on suuteline filtreerima ühele inimesele umbes ühe kuu jagu puhast joogivett. Kogu raamat suudab kokku filtreerida lausa nelja aasta jagu joogivett. Raamatu loojate sõnul on selle tootmine äärmiselt odav – vaid mõni sent raamatu kohta – ning seetõttu on väga lihtne seda arengumaades kasutusele võtta. Raamatut hakkavad levitama organisatsioon Water is Life koostöös DDB New Yorkiga.
Raamatu kasutamine on iseenesest lihtne: kõigepealt tuleb rebida välja üks lehekülg, paigutada see filtrisse (ehk raamatu karpi) ning siis valada sellele saastunud vett. Kogumislahtrisse tilkuv vesi on täiesti ohutu juua ning väidetavalt on vee kvaliteet pärast filtreerimist võrreldav USA kraaniveega.
Allikad: Water is Life, Elite Daily
Foto: impressivemagazine.com
Toimetas Marlen Laanep
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.