Kas CO2 on ikka Maale kahjulik?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. august 2022 kell 9:45



Oleme kõik kuulnud, kui halb on süsinikdioksiid ja kuidas selle emissiooni tuleb piirata iga hinna eest, sest see põhjustab kliima soojenemist. Ent mitme suurettevõtte peamine sissetulekuallikas on just nimelt sedasama kasvuhoonegaasi tootva generaatori müümine. Madalate püsikulude juures on generaatori abil võimalik tõsta kasvuhoones CO2 taset ligi neli korda atmosfääri tavapärasest tasemest kõrgemaks. Kliimasoojenemise teooriate taustal kõlab see idee ketserlusena. Kuid kas see ikka on seda? Leidub ka teisi vaatenurki.

Avaldame kordusena suvel 2013 Telegramis ilmunud artikli.

 

Süsinikdioksiidi generaatorid aitavad nende tootjate andmetel parandada taimede kvaliteeti ja suurendada tootlikkust. Seda põhjusel, et CO2 on tegelikult taimedele toitaine. Süsinikdioksiid suurendab taimede saagikust, kiirendab taashaljastamist ja metsade kasvamist. Paradoksaalsel kombel soovitavad teadlased ja isegi valitsused kasvuhoonetes suurendada just sellesama kasvuhoonegaasi hulka, mida väljaspool kasvuhoonet püütakse piirata ja maksustada.

Ontario põllumajanduse- ja toiduministeeriumi ametlikul kodulehel oleva info kohaselt on “süsinikdioksiidi lisandi kasulikkus taimede kasvule ja tootlikkusele kasvuhoonetingimustes juba aastaid hästi teada”. Muu hulgas aitab süsinikdioksiid kaasa taimede varasemale õitsemisele, tõstab saagikust, vähendab roosidel õienuppude kärbumist, lisab õievarrele pikkust ja õiele suurust. Suurendades CO2 taset 1000 ppm, tõuseb fotosüntees umbes 50% võrreldes õhu tavapärase CO2 tasemega, mis on hinnanguliselt umbes 400 ppm (osakest miljoni kohta). Atmosfääri CO2 taseme tõus on kaasa aidanud kõrbete taashaljastamisele ning kiirendanud puude ja taimede kasvu, mis omakorda toodavad inimeste tegevuseks vajalikku hapnikku.

Kliima soojenemise inimtekkelisusest jutlustajad ei muuda oma kirglike CO2-vastaste kõnedega fakti, et see on emakese Maa jaoks vajalik toitaine ning suurem osa sellest, mis atmosfääri jõuab, on toodetud looduse enda poolt. Loodust on raske selle eest trahvida.

Hoopis teine küsimus on fossiilsete kütuste põletamisest tekkiv saaste, kuna CO2 ei ole sugugi selle ainuke jääkprodukt. Kivisöe ja nafta põlemise jääkide hulgas on väga suur hulk toksilisi aineid. Fossiilsete kütuste eraldamine maapinnast ning samuti nende transport ja põletamine on raske töö. Selle kasutamise vastu on palju argumente, kuid süsinikdioksiid ei ole üks nendest – see ei ole sisuliselt saasteaine, vaid toitaine fotosünteesi protsessis.

 

Allikad: Natural News, gov.on.ca, Natural News 2

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt