26. aprill 2013 kell 21:02
Uued leiud annavad aluse välistada kaks maiade tsivilisatsioonile aluse pannud kultuuri kujunemist kirjeldavat teooriat, mille kohaselt võtsid tänapäeva Lõuna-Mehhiko ja Guatemala alade nomaadid üle vanema olmeegi kultuuri või arenes see isolatsioonis teistest sõltumatult. Ajakirjas Science ilmunud uurimuse kohaselt vormisid seda pigem mitmete Mesoameerika kultuuride vastastikmõjud, vahendab ERR-i teadusportaal.
Maiade tsivilisatsioon on peamiselt tuntud klassikalise perioodi vältel püstitatud lugematute templite ning astmikpüramiidide ja viimistletud hieroglüüfkirja loomise poolest. Hoopis vähem on aga teada sellele eelnenud, rohkem kui kolme tuhande aasta tagusest ajast, mis ometigi lõi eelduse hilisema kõrgtsivilisatsiooni esile kerkimiseks. Levinud teooria kohaselt võtsid maiad aluseks hiiglaslike kivipeade rajamise eest vastutava olmeegi kultuuri pärandi, mis ehitas esimesi tseremoniaalseid keskusi juba 1400 aastat enne ühist ajaarvamist. Teise debattides domineeriva seisukoha järgi kujunes maiade kultuur teistest sõltumatult.
Muistse linna Ceibal’i varemetes tehtud seitse aastat kestnud väljakaevamiste tulemused viitavad aga, et neist kumbki ei suuda maiade arengulugu ideaalselt kirjeldada. Takeshi Inomata Arizona ülikoolist oletas koos oma rahvusvahelise töörühmaga, et näha olevad ehitised on rajatud varjasemate sarnase otstarbega struktuuride peale.
Järk-järgult kuni 18 meetri jagu pinnast eemaldades leidiski Inomata kolleegidega E-grupi ansambli tüüpi tseremoniaalpaiga. Ka mitmetes hilisemates linnades kohatavad kompleksid koosnevad läänes asuvast ruudukujulisest platvormist ning sellest idas asuvast pikemast põhja-lõuna suunalisest kõrgendist. Väljakaevamiste käigus avastasid nad nii töötlemata nefriiti ja vulkaanilist klaasi kui ka nefriidist valmistatud kirveid, mida ohvriannina jumalatele pakuti.
Ent mis oluliseim, hoolikalt kalibreeritud radiosüsiniku meetodi alusel selgitasid nad välja, et tseremoniaalpaik rajati umbes tuhat aastat enne ühist ajaarvamist, mil esimesi E-grupi ansambleid võib olmeekide rajatud linnades nagu La Ventas kohata kaks sajandit hiljem. Inomata hinnangul poleks see võimalik, kui Ceibal oleks olnud pelgalt väike kohalik keskus.
Samas tasub märkida, et sarnast arhitektuuri võib kohata ka Vaikse ookeani rannikul ning Ceibalist läänes asuvas Chiapata linnas. Seeläbi vihjab see, et Mesoameerika kultuuridele oli ajastul omane tihe läbikäimine ning aktiivne kultuuri, ideede ning tehnoloogiate vahetus. Inomata hinnangul on enne klassikalist perioodi seega erinevate kultuurise vahel selgeid eristusjooni raske tõmmata.
Seejuures võis selles rolli mängida olmeekide esimese keskuse San Lorenzo hülgamine, La Venta esiletõus ja sellega kaasnev võimuvaakum. Alternatiivselt võis regiooni arengut märkimisväärselt mõjutada ka maisikasvatuse esilekerkimine.
Töörühma uurimus ilmus ajakirjas Science.
Allikas: ERR Teadus
Foto: touristmaker
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.