22. jaanuar 2025 12:17:37
30. oktoober 2023 kell 15:14
Saksamaal Leipzigis viidi läbi 2472 katsealusega uuring, mis näitab, et naised räägivad varasemast madalama häälega. Naiste häälekõrgus muutub nende Saksamaal tehtud uuringute järgi pidevamalt madalamaks.
Hääle kõrgus sõltub teatavasti sellest, kui kiiresti häälepaelad võnguvad. Helikõrgust ehk võnkesagedust mõõdetakse hertsides (Hz). Kui mehed räägivad umbes 110 hz sagedusega, siis naiste keskmine häälekõrgus on praegu 168 hz, samas kui varasematel mõõtmistel, 20 aastat tagasi, oli naiste keskmine häälekõrgus 220 hz.
Ehk kui varem rääkisid Saksa naised oktaavi võrra kõrgemalt kui Saksa mehed, siis tänapäeval on see vahe vaid viiendik. Rahvusvahelises võrdluses aga räägivad naised Saksamaal madalamalt kui naised paljudes teistes riikides, näiteks USA-s või Jaapanis.
Miks naistel on tänapäeval madalam hääl
Erinevalt naishäältest ei ole meessoost katsealuste häälekõrgus märgatavalt muutunud. See välistab võimaluse, et naise häälekõrguse kujunemisel on bioloogilised või hormonaalsed põhjused.
Leipzigi ülikooli foniaatria (häälehäireid uuriv arstiteaduse haru – toim.) ja pediaatrilise audioloogia professori Michael Fuchsi sõnul ei tohiks suitsetamine olla selle fenomeni puhul määrav põhjus.
Uuringu tulemuste põhjal on naiste hääle madalamaks muutumise põhjuseks hoopis emantsipatsioon, sest tänapäeva naised ei taha enam tunduda haavatavad ja nõrgad. Kuna naine soovib näida tugev ja sõltumatu, kasutab ta alateadlikult madalamat, sügavamat häält.
Seda teesi toetab tõsiasi, et ka kõrgetel ametikohtadel töötavad naised, näiteks saatejuhid või poliitikud, räägivad keskmisest madalamalt.
Teised uuringud on näidanud, et sügavama häälega inimesed tunduvad enesekindlamad ja usaldusväärsemad, samas kui kõrge häälega inimesi liigitatakse sageli kergesti mõjutatavateks.
Hääletooni tähtsus meie ühiskonnas
Häälekõrgus mängib tänapäeva ühiskonnas endiselt olulist rolli. See on tööriist, mis on edastanud meie evolutsiooni käigus kasulikku teavet.
See, kuidas keegi räägib, võib edastada teavet tema emotsioonide, kavatsuste ja isiksuse väljenduse kohta. Saksa ühiskonnas on selge ja arusaadav suhtlus väga oluline, olgu siis tööalases või isiklikus suhtluses.
Poliitikas ja töises suhtluses mängivad hääle kõrgus ja heli võnkesagedus juhtide tajumisel suurt rolli. Kogenud kõnelejad kasutavad oma häält sõnumite edastamiseks ja teise inimese mõjutamiseks.
Sellegipoolest on üksteisega suhtlemine aastatega muutunud lihtsamaks, seega ei avalda ainuüksi häälekõrguse muutus ühiskonnale märkimisväärset mõju, tõdevad uuringu autorid.
Allikas: m.focus.de
Tõlkis Hando Tõnumaa
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.