Mõistatuslik karikas: kas roomlased leiutasid nanotehnoloogia?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. oktoober 2013 kell 13:15



1600 aastat tagasi Vana-Roomas valmistatud joogikarikas võib ekspertide sõnul olla iidne näide nanotehnoloogiast. Müstiline Lykurgose karikas on valmistatud klaasist, mis näib roheline, kui seda valgustada eestpoolt, ning punane, kui valgus paistab selle tagant. Praegu Briti muuseumis Londonis hoiul oleva karika valmistamisel on kasutatud tänapäeva nanotehnoloogiale sarnast tehnikat – materjali on manipuleeritud molekulaarsel tasemel.

 

Värvi muutva karika saladus lahendati alles aastal 1990. Uurides klaasikilde mikroskoobi all, leidsid teadlased, et klaasi on rikastatud hõbeda ja kulla osakestega, mis olid peenestatud imeväikesteks osakesteks diameetriga umbes 50 nanomeetrit – see on tuhat korda väiksem kui soolatera. Metalli väga täpne kogus klaasis on viinud teadlased arvamusele, et vanad roomlased olid “nanotehnoloogia pioneerid“, kuna nad teadsid täpselt, mida teevad.

Arheoloog Ian Freestone, kes karikat uurinud on, nimetas seda “uskumatuks saavutuseks“. See näib muutvat värvi, kuna metallihelbekeste elektronid vibreerivad sel moel, et tekitavad värvi muutumise illusiooni olenevalt sellest, millise nurga alt eset vaadeldakse.

 

 

Karikat kasutati väga erilistel puhkudel ja eksperdid usuvad, et selle värv muutus ka siis, kui see oli joogiga täidetud. Illinoisi ülikooli insener ja nanotehnoloogia spetsialist Gang Logan Liu ütles, et roomlased teadsid, kuidas valmistada ja kasutada nanoosakesi, et luua kaunist kunsti.

Loomulikult ei ole teadlased seda ainulaadset karikat isegi uurimise eesmärkidel proovinud vedelikuga täita. Selle asemel püüti seda tehnoloogiat kopeerida ja testida, kuidas erinevate vedelike valamine järeletehtud anumasse muudab selle värvi. Vesi muutis pinna helesiniseks, samas kui õli muutis selle erkpunaseks.

 

 

Lykurgose karika ajalugu

Karikas on pärit 4. sajandist meie ajaarvamise järgi ning valmistati tõenäoliselt Roomas. Selles on kujutatud stseen Vana-Kreeka loost, milles halva iseloomuga kuningas Lykurgos on karistuseks oma vihahoo eest püütud viinapuuväätide lõksu. See on ainus eksemplar sellisest kahevärvilisest klaasist, mis valguse nurgast olenevalt värvi muudab. Ajaloolased usuvad, et stseen karikal vihjab tollel ajal toimunud poliitilistele sündmustele.

 

Allikad: Daily Mail, Wikipedia

Fotod: someinterestingfacts.net; Wikimedia Commons / Johnbod

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt