6. veebruar 2013 kell 17:56
Nikola Tesla (1856–1943) oli serbia päritolu leiutaja, elektri- ja mehaanikainsener ning füüsik, kes elas ja töötas mitmel pool Euroopas ja hiljem Ameerika Ühendriikides. Tema järgi on nime saanud ka mõõtühik tesla(T). Tesla on tuntud ka oma leiutistega vaba energia vallast, mille ümber ringleb tänaseni rohkelt nn vandenõuteooriaid.
Nikola Tesla patendid on aluseks nüüdisaegsetele vahelduvvoolu elektrienergia süsteemidele, mille hulka kuulub ka mitmefaasiline elektrijaotuse süsteem.
Tesla väitis muu hulgas, et suudab enda ehitatud raadiojaama kaudu saata ja võtta vastu signaale, mis tema arvates tulid otse avakosmosest ja kuulusid maavälistele seadmetele või olenditele. Tema heal sõbral Otis T. Carril oli kombeks öelda, et Tesla ise on tegelikult maaväline olend, kes on tulnud siia inimkonda õpetama. Carr üritas Tesla leiutiste ja märkmete abil ehitada koguni lendavat taldrikut, mis pidavat maksma umbes 14 miljonit dollarit ja millega saaks lennata Marsile või mõnele muule lähemal asuvale objektile meie Päikesesüsteemis.
Aastal 1882 alustas Tesla tööd Prantsusmaal Continental Edisoni ettevõttes. 1884. aasta juunis suunati ta ümber New Yorki, kus ta soovituskirja alusel alustas tööd oma iidoli Thomas Edisoni (1847–1931) käe all. Edison olevat pakkunud Teslale miljoni dollari väärtuses vara, kui too suudab parandada tema otsevoolu generaatorite ja mootorite probleemi. Tesla lahendas selle probleemi, kuid Edison olevat keeldunud kokkulepet täitmast, öeldes, et Tesla ei mõista Ameerika huumorit. Pärast seda lahkus Tesla Edisoni juurest.
On kinnistunud fakt, et Thomas Edison ehitas elektripirni, kuid tegelikult tegi seda Nikola Tesla. Edison arendas edasi 22 mehe elektripirni ideid, Tesla aga jõudis tema heaks töötades ka reaalse tulemuseni. Edison leidis vaid viisi, kuidas elektripirni müüa.
USA-s elades hakkas Tesla tänu pankur John Pierpont Morgani 150 000-dollarilisele investeeringule 1901. aastal ehitama Wardenclyffe Towerit, mida tuntakse ka Tesla torni nime all. Morgan soovis torni abil sooritada katseid energiaga. Teslal olid aga teised plaanid: ta tahtis torni abil levitada oma vaba energia süsteemi, mis kasutab planeeti Maa vooluallikana. Nii oleks levinud kõikjale tasuta elekter. J. P. Morgan ei olnud sellest ideest vaimustuses, sest selline elektri levimine poleks olnud äriliselt kasulik. Ta võttis projektist oma raha välja ning soovitas seda teha ka teistel investoritel. Torn ei saanudki kunagi täielikult valmis ja lõhuti 1917. aastal.
Tesla uuris ka suunatud energia relva võimalikkust ja väidetavalt olevatki sellise valmistanud. Samuti arvatakse, et Alaskal asuva kliimamuutja HAARP juures kasutatakse Tesla ideid ja et HAARP-i kasutatakse ka suunatud energia relvana.
Tesla elas pillavat elu ja suri seetõttu vaesuses. Kogu teenitud raha kulus kallite hotellitubade ja luksusliku eluviisi peale. Peale emakeele rääkis ta ka inglise, itaalia, ladina, prantsuse, saksa, tšehhi ja ungari keelt. Tesla suri 1943. aastal oma New Yorgi hotellitoas.
Allikad: Wikipedia, Oatmeal, How Stuff Works, Youtube, Biblioteca Pleyades
Toimetas Chris Kala
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.