15. veebruar 2014 kell 14:50
Ühisrahastamine on maailmas järjest rohkem rakendust leidnud finantseerimisvorm, kuid seni valdavalt kultuuri-, meelelahutus- ja sotsiaalprojektide vallas. Noored teadlased on hakanud kasutama seda ka oma tööde ellu viimiseks, proovides teaduse muuta sel moel demokraatlikuks ja sõltumatuks.
“Meie eesmärk on teadus täielikult demokratiseerida. Kaasaegne teadus on üleliia orienteeritud kiiretele tulemustele, väljundit peetakse ülemaks protsessist – avalda või sure! Meie aga soovime näidata avalikkusele, et teadustöö ei pea olema laboriuste taha ära peidetud. Me tahame muuta seda, kuidas teadustegevust laiema avalikkusega jagatakse ja teha seda ilusalt, kaasahaaravalt, reaalajas, kõigile ligipääsetavalt ja hea disainiga,” ütles Denny Luan, äsja lansseeritud teadusprojektide ühisrahastusplatvormi “Experiment” kaasasutaja.
Rahastamine ilma varajatud agendata
Tegemist on interneti kaudu akadeemiliste projektide rahastamise meetodiga. Selle asemel, et jääda lootma vähestele institutsionaalsetele stipendiumitele ja filantroopidele, saavad teadlased nüüd oma projekte rahastada teemast huvitatud inimeste kaasabil. Nii näiteks võib hulk teatud haigusega inimesi annetada raha teadlasele, kes viib läbi uuringu selle haiguse ravi väljatöötamiseks. Mistahes entusiastid saavad olla oma huviga seondutavate teadusprojektide toetajateks – olgu selleks mõni paleontoloogilise leiu väljakaevamine või piirkondliku loodusliku õhusaasteallika kindlakstegemine.
Kuidas turundada teadust
Teaduse ühisrahastamine on olemuslikult üpris erinev mistahes käegakatsutavate ja materiaalsete projektide rahastamisest nagu näiteks heliplaadi salvestamine või filmivõtete korraldamine.
Väljakutse, mis Luanil ja tema kolleegidel ees seisab, pole mitte ainult teha teadusuuringute rahastamine auditooriumile sama põnevaks nagu see on glamuurses filmi- või muusikamaailmas, vaid hoida üleval ka sotsiaalmeedia tüüpi internetikeskkonda, mis hoiab inimeste huvi jätkuvalt üleval kõigi nende teadusprojektide erinevate arengustaadiumite jooksul.
“Loomaks edukat ühisrahastuskampaaniat, tuleb olla ka turunduslikult vilunud, “ tunnistab Amy Belfi, doktorikraadiga muusik, kelle uuring “Kas muusika saab parandada ajukahjustustega patsientide mälu?” sai edukalt ühisrahastatud. “Oma uuringute promomine on teaduses väga oluline, põhiline erinevus seisneb auditooriumis. Tavaliselt “turundad” sa oma tööd stipendiumitaotluste ülevaatajatele, siin aga turundad sa oma tööd avalikkusele,” ütleb ta.
Projekti eestvedajad
Portaali Experiment asutajad Denny Luan ja Cindy Wu on ise noored Washingtoni Ülikooli lõpetajatest teadlased, kes 2012. aastal lõid oma projektide rahastamiseks Microryza, millest tänaseks ongi välja kasvanud Experimenti keskkond.
Oma professoreid küsitledes pidid nad olema tunnistajaks üleüldisele frustratsioonile teadlaste hulgas, kuna teaduseuuringute rahastamise süsteemis valitseb meeletu konkurents – 80% teadusstipendiumide taotlustest lükatakse tagasi, keskmine toetuse taotleja kulutab 12 nädalat aastast ainuüksi taotlusi kirjutades ja keskmine vanus näiteks biomeditsiini grandi saajal on 42 eluaastat.
Indie-teadus
“Ühine maailma suurima teadusalase kogukonnaga, mis nihutab inimteadmiste piire! Praegune süsteem, kuidas teadust rahastatakse, ei ole hea. Meie planeedi suurimad rahastajad on nii konservatiivsed, et nad finantseerivad vähem kui 15% kõigist teadusuuringutest ning ka siis vaid kõige trafaretsemaid neist. Tõeliselt olulised avastused jäävad aga tegemata,” võib lugeda Experimendi esilehelt.
“Kunagi õitses sõltumatu teadus, meie soov on luua kogukond, mis võimaldab kõigil anda oma panus tõeliselt innovatiivse teaduse jaoks. Toeta sõltumatut teadust,“ kõlab maailma suurima teaduskogukonna ambitsiooniga noorte teadlaste üleskutse.
Indie-teadus (indie sciece, independent science) ehk sõltumatu teadus on:
Allikad: Experiment.com, Medical News Today
Pilt: startupstation.me
Toimetas Liina Liisveld
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.