Nõrgema loogikaga inimesed kipuvad ennast üle hindama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. jaanuar 2014 kell 17:15



Inimeste intelligentsuse tase määrab ka selle, kui hästi nad iseenda võimekuse piire tajuvad. Saksamaal Kölni ülikoolis Thomas Schlösseri juhtimisel läbi viidud teadustöö tulemused näitavad, et mida madalamad on inimese intellektuaalsed võimed, seda rohkem nad iseenda saavutusvõimet üle hindavad.

 

Varasemad uuringud on näidanud, et viletsa loogikaga inimesed ei suuda edukalt ülesandeid lahendada ega taipa ka seda, et nende vastused on teiste omadest nõrgemad.

Schlössleri meeskond andis interneti teel vabatahtlikult testis osaleda soovinud inimestele lahendada loogikaülesandeid. Vastuste põhjal leiti, et kõige madalama tulemuse saavutanud inimesed hindasid oma tulemusi olulisel määral üle. Näiteks need, kes ei andnud kümnest küsimusest mitte ühelegi õiget vastust, arvasid, et “pihta” läks seitse küsimust kümnest. See uuring näitab, et inimesed ei oska näha oma ebakompetentsust ning kui neil puudub oskus midagi teha, siis ei oska nad ka hinnata oma tulemuslikkust.

Kuid õnneks ei ole see muutumatu olukord. Kui halvemini sooritanud inimestele õpetati, kuidas loogikaülesandeid lahendada, siis nägid nad enda vigu ning muutsid ka oma hinnangut soorituse edukuse kohta.

 

Allikad: blogs.hbr.org, Science Direct

Foto: wired.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt