Ohtlikke mälestusi saab kustutada teisi mälestusi kahjustamata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. september 2013 kell 15:26



USA teadlased suutsid esimest korda kustutada rottide ja hiirte ajust ohtlikud narkootikumidega seotud mälestused teisi mälestusi kahjustamata, vahendas ERR.

 

Aju on väga osav juhuslike detailide alusel mälestusi esile kutsuma, kuid sõltuvusest vabaneda püüdvatele või posttraumaatilise stressi läbi elanud inimestele võib see olla ebameeldiv. Näiteks võivad sigaretid, raha või isegi näts kutsuda endistel metamfetamiinisõltlastel esile tugeva tahtmise taas narkootikume tarbida.

Mälestuse tekkimine toimub närviraku struktuuri muutmise teel. Harilikult toimuvad muutused aktiini ehk kõigi rakkude infrastruktuuri aluseks oleva proteiini kaudu.

Ajakirjas Biological Psychiatry avaldatud uuringus peatasid teadlased hiirte ja rottide ajus olevate metamfetamiiniga seotud mälestuste säilitamise ajal aktiini polümerisatsiooni ehk suurte ketilaadsete molekulide tekke. Selgus, et loomadel kadusid kohe ja jäädavalt metamfetamiiniga seotud mälestused, samas jäid teised mälestused puutumata.

Uuringut juhtinud teadlase Courtney Milleri sõnul pole veel kindel, miks niivõrd tugevad metamfetamiinimälestused on ühtlasi kergesti haavatavad, ent arvatakse, et see on seotud dopamiini ehk tasu ja heaoluga tegeleva ajukeskuse funktsioonidega. Uuringud on näidanud, et dopamiini vabaneb organismi nii õppimise kui ka narkootikumide võõrutusravi ajal.

Miller arvas, et sarnast strateegiat on võimalik laiendada ka teistele ohtlikele mälestustele, mis võivad esineda näiteks suitsetamisest loobujatel või posttraumaatilise stressihäire käes kannatavatel inimestel.

 

 

 

Allikad: ERR, Biological Psychiatry

Loe lisaks: Science Daily

Foto: thegospelcoalition.org

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt