7. juuli 2013 kell 9:18
Mehitatud päikeselennuk Solar Impulse lõpetas laupäeva õhtul mandriülese lennu USA läänerannikult idarannikule, maandudes New Yorgis. Rais sai alguse 3. mail Californiast, pikemad vahemaandumised tehti Phoenixis, Dallases, Washingtonis, Cincinnatis ja St. Louisis.
Lennuk maandus New Yorgi John F. Kennedy nimelises rahvusvahelises lennujaamas, reisi lõpuks oli lennuki vasakusse tiiba tekkinud 2,5 meetri pikkune rebend.
“Olen siia jõudmise üle väga õnnelik,” lausus Šveitsi piloot André Borschberg pärast maandumist. “Iga päikeselennukis veedetud hetk kujutas endast avastust, uurimist. Asi ei ole pelgalt tehnoloogias, vaid selles, mida kogu see ettevõtmine tähendab,” lausus ta.
Borschbergi kaasmaalane ja kaaspiloot Bertrand Piccard lisas, et viimane vahetus pealinnast Washingtonist New Yorki pidi olema lühim ja kergeim, kuid osutus hoopis kõige raskemaks. Tema sõnul valdavad neid lennu lõppedes vastakad tunded. “Tavaliselt tuntakse sellistel hetkedel kurbust ja nostalgiat, kuid seoses tiivaprobleemiga tunneme kergendust, et õnnelikult pärale jõudsime,” rääkis Piccard.
Projekti eesmärk on näidata, mida on võimalik saavutada ilma fossiilkütuseid kasutamata. Projekti peaeesmärk on ümbermaailmalend 2015. aastal.
Lennuki loojate sõnul suudaks Solar Impulse lennata üle USA ka vahemaandumisteta, kuid selleks kuluks kolm päeva. Lennuki kiirus on umbes 70 kilomeetrit tunnis. Eksperimentaalsel lennukil on tiivaulatus sama mis Boeing 747-l, kuid kaalub sama vähe kui väikeauto.
Piloodi ja lennuki ühe looja Bertrand Piccardi sõnul soovivad nad oma ettevõtmisega inspireerida kõiki lapsi ja täiskasvanuid, et nad julgeksid unistada ja leiutada.
Allikad: BNS, CNet, Solar Impulse
Fotod: Solar Impulse
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.