Peapöörituse ravi võti võib peituda baleriinide peas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. september 2013 kell 15:01



Balletitantsijad võivad järjest teha mitu kiiret piruetti ega tunne end sealjuures halvasti. See nähtus on uurijaid juba väga pikalt huvitanud ning viinud mõttele, kas ehk baleriinide käes ei peitu võti peapöörituse all kannatavate inimeste raviks.

 

Enamusel inimestel hakkab kiirel liikumisel pea ringi käima ja selle põhjuseks on segadusse sattunud tasakaaluelund. Meie sisekõrvas paiknevad vedelikuga täidetud kanalites erilised rakud, mis annavad vedeliku liikumisel tekkinud signaali edasi ajule. Aju suunab selle põhjal lihaste tööd. Kiiretel pööretel jätkab vedelik liikumist ja inimene ei taju oma keha tegelikku asendit. Tantsijad tunduvad olevat võimelised end peapöörituse vastu karastama.

Londoni Imperial kolledži teadlasi huvitas, kas balletitreeningus kasutavate nippide abil saaks aidata pideva peapöörituse all kannatavaid inimesi. Barry Seemungali uurimisrühma liikmed värbasid katseteks 29 kutselist baleriini ja 20 samas vanuses ning füüsilises vormis naissõudjat.

Inimesi keerutati hämaras toas tooliga ja nad pidid pärast märku andma, kui kaua nad pärast tegeliku pöörlemise lõppu veel pööritust tundsid. Samal ajal jälgiti nende silmade liikumist. Hiljem uuriti kõikide katsealuste ajuehitust ajukuvamise abil.

Nagu võis oodata, tajusid tantsijad pööritustunnet oluliselt lühemat aega kui sõudjad. Ajuskanneerimine näitas, et baleriinide aju oli erilise ehitusega. Nimelt oli väikeaju piirkond, kus töödeldakse tasakaaluelunditelt saadud infot, palju väiksem kui sõudesportlastel. Lisaks oli balletitantsijatel vähem arenenud see ajukoore osa, mis vastutab peapöörituse tajumise eest. Samu ajupiirkondi mõjutades saaks leevendada pideva peapöörituse alla kannatajate olukorda.

Baleriinidel tekib sisekõrvast saadavate signaalide summutamise võime siiski aastatepikkuse harjutamisega. Inimese aju on väga plastiline ja treening aitab tasakaalumeelt kontrollida. Seemungali sõnul on abiks, et baleriinid õpivad iga etenduse jaoks ära suure hulga kindlaid liigutuste kombinatsioone ega looda pidevalt vaid tasakaaluelundist saadavale infole.

 

 

Allikad: Novaator, The Telegraph

Foto: hungeree.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt