Plastikreostuse probleemi lahendavad plasti söövad ussikesed?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2015 kell 12:44



Tänapäeval on üheks suureks keskkonnareostuse allikaks erinevad plastid, mida kasutatakse laialdaselt kõikvõimalikes toodetes ja pakendites. Mittelagunev plastik kuhjatakse kas prügimägedele või ookeanidesse, kus need põhjustavad massiliselt lindude, maismaa- ja mereloomade hukkumist. Õnneks võib uus USA ja Hiina teadlaste ühisuurimus pakkuda välja lihtsa ning ootamatu lahenduse plastikureostuse probleemile: plasti söövad ussikesed.

 

USA-Hiina ühisuurimustes avastati, et kergesti kasvatatava ning laialdaselt levinud jahumardika vastsed suudavad elada polüstüreeni elamisest ning selle söömise jäätmeprodukt on taimedele ohutu kasvupinnas. Vastsetel võimaldavad plasti seedida nendes elavad mikroorganismid, mis aitavad polüstüreeni lagundada. Sealjuures ei muutunud katses plastdieedil olnud vastsete tervis halvemaks kui tavatoitule jäänute.

Teaduslikus ajakirjas Environmental Science and Technology avaldatud uurimused pakuvad esimestena detailseid tõendeid looma kõhus toimuva bakteriaalse plastiku lagundamise kohta. Teadlased loodavad tulevikus antud protsessi lähemalt uurida ning luua ensüümi, mis suudaks veelgi kiirendada vastsete võimet polüstüreeni seedida ja potentsiaalselt laiendada seda ka teist tüüpi plastidele. Praegu jätkatakse koostööd, et uurida, kas sääraseid mikroorganisme leidub ka teistes putukates ning kas need suudavad biolagundada ka polüpropüleeni (mida kasutatakse näiteks tekstiilitööstuses), mikropärleid (pesugeelides kasutatavad väikesed plastikkerakesed) ning bioplastikuid (taastuvast biomassist toodetud materjale). Samuti uuritakse, mis saab antud materjalidest toiduvõrgustikus ja kas plastikust toitunud vastsete söömine ohustab väikseid loomi.

Varasemastes uurimustes on leitud, et lõuna-aidaleediku vastsetel on maos mikroorganismid, mis suudavad biolagundada polüetüleeni, millest on tehtud näiteks prügikotid. Jahumardika vastseid vaadelnud uurimustöö on aga eriti oluline, sest varasemalt peeti polüstüreeni mittebiolagunevaks ning keskkonnale äärmiselt probleemseks. Samuti võib jahumardika vastsetes peituda lahendus ka ulatusliku ookeanide reostatuse lahendamiseks: kui teadlased suudavad leida jahuussile merelise vastse, saaks putukad alustada plastreostuse hävitamist nii maal kui merel.

 

Allikad: Science Alert, Stanford University News

Foto: sciencealert.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt