7. november 2015 kell 13:31
Nigeeria on pikka aega olnud raskustes üha suurenevast populatsioonist tingitud majutusprobleemi ning keskkonnareostusega. 2011. aasta seisuga oli riigis puudus lausa 16 miljoni majutusüksuse järele. Antud probleemidest innustatuna asus kohalik MTÜ ehitama plastpudelitest maju, mis on kohalikele odavamad, vastupidavamad ning keskkonnasõbralikumad kui tavapärased hooned. Projektiga suudeti nii leevendada majade puudust ja keskkonnareostust kui aidata tänavalastel saada tööd, mis aitaks neil pääseda vaesusringist.
Esimene plastpudelitest maja loodi 2011. aastal Põhja-Nigeerias Kaduna linnas kohaliku MTÜ Taastuvenergiate Arendusliidu (DARE) poolt. Kahe magamistoaga 58 ruutmeetrine maja oli üleni tehtud liivaga täidetud pudelitest, mis laoti külili teineteise peale ning mätsiti kokku muda ja tsemendi seguga. Lisatugevuseks ühendati pudelite kaelu nöörist süsteemiga. Lisaks oli maja vundament tehtud tugevast betoonist, et tagada struktuuri stabiilsus. Pudelitesse valatud liiv sõeluti kõigepealt läbi, et tagada selle maksimaalne kokkusurumise võimalus.
Pudelimajade projekti koordinaator Yahaya Ahmadi sõnul on majad tule- ja kuulikindlad ning vastupidavad maavärinatele. Lisaks hoiavad liivaga täidetud pudelitest tehtud seinad stabiilselt jahedat sisetemperatuuri (umbes 18 kraadi), mis on troopilises kliimas väga teretulnud. Ühtlasi on maja keskkonnasõbralikuks kujundatud: seda varustavad elektriga vaid päikesepaneelid ning inimeste ja loomade jäätmetest saadav ümbertöödeldud metaangaas.
Ühe sellise kahe magamistoaga maja ehitamiseks kulub umbes 14 000 pudelit. Ühe magamistoa, elutoa, köögi, vannitoa ning käimlaga maja ehitamiseks kulub aga vähemalt 7800 pudelit. Pilootprojekti jaoks annetati neid saatkondadest, hotellidest ja restoranidest, kuid vajadusel saab pudeleid edukalt koguda ka tänavatelt ning loodusest. Nimelt visatakse keskkonnaekspertide sõnul 160 miljoni elanikuga riigis igapäevaselt ära umbes 3 miljonit plastpudelit. Arvestades, et riigis on puudujääk umbes 16 miljonist majutusüksusest, on plastpudelitest majade ehitamine mitme probleemi leevendamist ühendav ettevõtmine.
Projektil on ka kaudsemaid mõjusid: näiteks on pudelimaja ehitamiseks palgatud noori tänavalapsi, kes on leidnud, et nad ei soovi olla kerjused, vaid töölised, kes suudavad endale võimaldada koolis käimist ning elukvaliteedi tõstmist. Pudelimajade projektiga plaanitakse rajada ka kool, kus saaksid kohalikud lapsed käia. Ainsa probleemina on kohalikud väljendanud muret selle üle, et kui projekt muutub populaarsemaks, võib suurenenud nõudlus viia liiva hinna tõusuni ning hooletute kaevamistöödeni.
Foto: phys.org
Toimetas Annika Urvela
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.