20. mai 2013 kell 15:04
Grupp Austraalia teadlasi on viis aastat töötanud selle nimel, et muuta päikesepaneelid 3D-printeriga valmistatavaks, et tulevikus saaks neid teha iga soovija. Mõte ei ole sugugi uus, kuid seni ei olnud välja arendatud piisavalt võimsat lahendust. Nüüd on valmis saanud A3 suuruses painduv ja õhuke paneel, mis on pakkunud huvi juba ka paljudele suurfirmadele, kes näevad sellele mitmeid kasutusvõimalusi.
Lähimas tulevikus võime ilmselt näha selliseid õhukesi paneele katmas sülearvutite kaasi või mobiiltelefone, mis võimaldaks aku kestvust pikendada. Üks võimalus on kleepida päikesepüüdjad pilvelõhkujate akendele või katustele. Akende katmine ongi üks praegusi suuri arengusuundi. Võimalik on printida ka otse terasele, mis teeks katuste tootmise väga mugavaks. Teadlaste kasutuses olev printer suudab trükkida kuni kümme meetrit materjali minutis, nii et see teeb paneelide tootmise väga kiireks ja mugavaks.
Austraalias välja arendatud paneelid on 30 cm laiad ja suudavad anda 10-50 vatti võimusust iga ruutmeetri kohta ja nii tõestatult vähemalt kuue kuu jooksul. Edasine arendus peaks võimusust veelgi suurendama ja paneele õhemaks tegema.
3D-printerite kasutusvõimaluste proovilepanek käib pea igal elualal. Oleme kirjutanud 3D-relvade loomisest, kuid vastukaaluna üritatakse printida ka inimeste kehaosi, näiteks asengusorganeid või kudesid. Sellest ollakse veel siiski kaugel, varem jõutakse ilmselt liigeste ja luude printimiseni.
Allikad: BigPond, BusinessSpectator, CSIRO
Foto: csiro.au
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.