22. märts 2013 kell 15:48
Kas sulle meeldiks vaadata oma mobiiltelefonist filmi, mille tegelased kargavad kolmedimensiooniliselt ekraanist välja nagu printsess Leia filmis Star Wars? Ameerika teadlased väidavad, et nad on saanud valmis mobiiltelefonidele, pihuarvutitele ja käekelladele mõeldud ekraani, mis näitab 3D pilti ilma spetsiaalsete prillideta.
Erinevalt George Lucase fantaasiafilmi holograafilisest projektorist on see ekraani prototüüp lame ja tagantvalgustusega. See kasutab tehnoloogiat, mida nimetatakse difraktiivseks optikaks, et edastada 3D pilte, mida on võimalik erinevate nurkade alt vaadelda.
David Fattal, kes juhtis seda tehnoloogilist lahendust väljatöötavat meeskonda Hewlett-Packardi laboratooriumis Palo Altos, kommenteeris: “Erinevalt üldlevinud tehnoloogiast, kus kasutatakse horisontaalset parallaksit, mille abil näeb 3D pilti ainult pead paremale ja vasakule liigutades, räägime meie tehnoloogiast, mis annab 3D võimaluse täieliku parallaksi jaoks.“
Probleemid seoses inimese nägemisvälja anatoomiaga
Difraktiivse optika kasutamisel tuleb lahendada väljakutse, mida pakub inimese anatoomia. Inimesed näevad maailma stereoskoopselt, mis tähendab seda, et meie silmad näevad veidi erinevat pilti, kuna need asetsevad teineteisest umbes 6 cm kaugusel.
2D pilt näitab ühte lamedat pilti, mis tähendab, et silmad haaravad ekraanil sama pilti. 3D pilt aga näitab mõlemale silmale veidi erinevat pilti. Prillide abil vaadeldavat pilti on võimalik näha kas selliste prillidega, mille mõlemad klaasid polariseerivad valgust veidi erinevates suundades või siis kasutades odavaid, lõbusa välimusega ja peavalu tekitavaid punase ja rohelise läätsega prille.
Hetkel kasutusel olevad prillideta nähtavad 3D ekraanid kasutavad õhukesi läätsi, mis saadavad pildi mõlema silma poole. Kuid selle tehnoloogia piirang on see, et vaataja peab viibima konkreetses nägemisalas, et õige silm näeks õiget pilti.
Tehnoloogia väljaarendamine võtab aega
Uus tehnoloogia kasutab tagantvalgustusega pinda, millel on väikesed läätsedest koosnevad optikasüsteemid – refraktorid. Nende abil suunatakse erinevad valgustäpid kindlasse suunda, mis kokku moodustavad mõlema silma jaoks erineva pildi. Praegu olemasolev prototüüp suudab saata valgust 14 erinevas vaatlussuunas, võimaldades 3D efekti 9-kraadise nurga alt umbes meetri kaugusel seadeldisest, ning selle edasi arendamisega tegeletakse.
Enne laiemalt kasutussevõtmist on vaja veel palju tööd teha, kuna süsteem kasutab palju väiksemaid piksleid, kui mobiilsed seadmed praegu võimaldavad. Lisaks peaks olema võimalik seda tulevikus toota usaldusväärse kvaliteediga ja suurtes kogustes, aga asjakohase tootmistehnoloogia väljatöötamine võib aastaid aega võtta.
Allikas: Raw Story
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.