Teadlased avastasid mooduse, kuidas filmida mälestuste tekke protsessi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. jaanuar 2014 kell 12:16



Albert Einsteini nimelise New Yorgi meditsiinikolledži teadlased töötasid välja läbimurdelise tehnoloogia, mille abil on võimalik uurida mälestuste tekkimist ajus. Uurijad usuvad, et hiirte peal läbi viidud uuringud aitavad paremini mõista, kuidas aju töötab.  Tänu teadlaste avastusele on võimalik molekulide liikumist jälgida elavates ajukudedes reaalajas liikumas ning seda protsessi on võimalik isegi filmida.

 

Albert Einsteini nimelise meditsiinikolledži uurijad viisid läbi 2 uurimust, mis avaldati 24. jaanuaril ajakirjas Science. Uurijad kasutasid murrangulist kuvamistehnikat, mis aitab inimestel visualiseerida aju mälestuste loomise protsessi. Need avastused said võimalikuks tänu erakordsele tehnoloogilisele saavutusele – märgistada suudeti elava looma molekulid.

Püüdluseid mälestuste tekkimist uurida on alati takistanud neuronite äärmiselt suur tundlikkus igasuguste häirete suhtes, kuid vaid just neuronite varjatud tööd uurides saavad teadlased näha molekulaarseid protsesse, mis tekitavad mälestusi. Neuronite sisemise töö uurimiseks neid kahjustamata töötasid Einsteini uurijad välja “Hiire mudeli”, milles kõik informatsiooni-RNA molekulid “märgistati” fluorestseeruva ainega, muutes need lihtsamini jälgitavateks.

Kõnealune informatsiooni-RNA kuulub RNA molekulide perekonda. Need on molekulid, mis kopeerivad DNA geneetilist informatsiooni ja tõlgivad selle proteiinidesse, valkainetesse, mis elu võimalikuks muudavad. Informatsiooni-RNA molekul on oluline proteiin, mida aju neuronites on suurel hulgal ning seetõttu peetakse seda ka mälestuste tekkimise üheks allikaks. Teadlaste uus meetod lubab neuroneid uurida neid kahjustamata. Niinimetatud Hiire mudel, mis Einsteini nimelises meditsiinikolledžis välja töötati, suudeti luua ilma igasuguste kunstlike geenide ja segajateta, mis oleks võinud neuroneid häirida ning uurimistulemused kahtluse alla seada. Teadlased sõnasid ka, et hiiri informatsiooni-RNA molekulidega seotud rohelised proteiinid kuidagi ei mõjutanud ning loomad olid võimelised hiljem paljunema.

 

Uurimisrühm avaldas ka mälestuste kujunemise protsessi video:

 

 

Allikad: Medical Xpress, Huffington Post

Foto: colintheriot.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt