15. veebruar 2013 kell 13:35
Lõuna-California ülikooli teadlased on leidnud viisi, kuidas lülitada välja närvirakke, mille abil tuntakse külmakraade. Esimesed õnnestunud katsed hiirte peal on juba läbi viidud.
Uuringu juhi, neurobioloog David McKenny sõnul nimetatakse seda külma mitte tundmise närvirakku TRPM8-ks, imetajatel on selle ülesandeks külmakraadide äratundmine. Katses osalenud hiirtel kadus teatud närvirakkude väljalülitamise tagajärjel külma tundmine täielikult, kuid sooja- ja valutundlikkus jäid alles.
Kuigi McKenny sõnul on see protsess uuringute praeguses staadiumis pöördumatu, püütakse välja töötada ravimit, mis tekitaks külma mitte tundmise efekti ka ajutiselt. Seda saaks edukalt kasutada inimeste puhul, kes on külma suhtes ülitundlikud. „Paljudel inimestel suureneb külmatundlikkus näiteks pärast keemiaravi, samuti on see levinud nähtus diabeetikutel,“ sõnas McKenny.
Samas näeb teadlane sellise ravimi kasutamises ka ohumärke. „Kui te tunnete külma, siis ilmselt põhjusega – teie keha räägib teiega, et tuleb külma käest ära saada. Kui te aga enam ei tunne, et on külm, siis on asjad juba väga halvasti,“ hoiatab ta.
Toimetas Chris Kala
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.