Teadlased proovisid tekitada ajaauke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. juuni 2013 kell 19:46



 

Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator kirjutab, et nähtamatuks tegevad materjalid pole enam midagi uut. Silma eest varjavat mantlit või kübarat veel osta ei saa, kuid teadlased katsetavad sarnaste seadeldistega pidevalt. Lisaks kõigele nähtavale on võimalik peita ka toimunud sündmusi, näitasid USA Purdue´ ülikooli teadlased.

 

Füüsikud on mõnda aega mänginud mõttega, et valguslaineid osadeks lahutades ja hiljem uuesti kokku liites peaks olema võimalik tekitada nii-öelda ajataskuid, kus saab varjata andmeid ja sündmusi. Seda sooviksid kasutada kõik, kes on huvitatud turvalisest andmesidest.

Möödunud aastal suutsid Cornelli ülikooli teadlased esimest korda ajataskuid tekitada. Paraku tekkisid ajaaugud väga harva ja kiireks infovahetuseks oli meetod liiga aeglane.

Purdue´ülikooli insener Joseph Lukens muutis ajataskute tekitamiseks valguse kiirust ja lahutas selle üksikuteks sagedusteks. Ta proovis valgussähvatusi ajastada nii, et ühe valguslaine hari kohtuks teise laine põhjaga. Sel juhul hakkavad lained üksteist kustutama ja teatud aja tagant on valguse intensiivsus null. Need piirkonnad ongi ajataskud, kuhu saab info peitu panna.

Tavapäraste sidekaablitega tehtud katsetes õnnestus uurijal varjata 46 protsenti edastatud infost, mis liikus kiirusel pisut alla 13 gigabiti sekundi kohta. Lukensi sõnul on selline andmeedastus ülimalt turvaline. Info saatja ei pea enam takistama pealtkuulamist, sest võrke jälgivad pahalased ei teagi, et mingeid andmeid saadeti.

 

Allikas: Novaator

Algallikas: Nature

Foto: timeanddate.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt