5. aprill 2013 kell 14:51
Jaapani teadlased töötavad välja viisi, kuidas aju skaneerimise abil kindlaks teha, mida inimesed parasjagu unes näevad. Kui eelmisel sügisel raporteeris sama teadlaste grupp, et nad saavad 70-80% tõenäosusega öelda, mida kolm nende katsealust üheksa sekundi jooksul enne ärkamist unes nägid, siis nüüd on neil ette võetud uued sihid.
Yukiyasu Kamitani juhitud Kyoto teadlaste grupp ei proovi nüüd ainult unenägudes nähtavat lugeda, vaid tahab uurida ka teisi aspekte, nagu näiteks magamise ajal kogetud emotsioonid.
Aju uurimine käib magnetresonantstomograafia (MRT) abil. Kolmel katsealusel paluti seadmes magama jääda ning äratati varsti jälle üles, et nad saaksid unes nähtu kohta tagasisidet anda. Seda tehti iga inimesega kokku üle 200 korra. Kõik esemed, mida uuritavad nägid, tähendati üles ja kategoriseeriti. Pärast näidati neile samu esemeid ärkveloleku ajal arvutiekraanilt ning skaneeriti samal ajal ajutööd, et leida seoseid ja mustreid.
Nüüd aga tahab Kamitani rühm uurida ka sügavamat unefaasi, mille kohta arvatakse, et sel ajal nähtud unenäod on kõige intensiivsemad. Teadlasi huvitab kogetud emotsioonide, lõhnade, värvide ja tegevuste kaardistamine.
Oxfordi ülikooli teadlane dr Mark Stokes kommenteeris, et n-ö unemasinate leiutamine on väga huvitav töö ning ta arvab, et teatud piirideni on kõike kaardistada võimalik. Siiski ei saa üks masin hakata tema sõnul kunagi töötama kõikide inimeste peal, sest ajutegevus on väga individuaalne. Samal põhjusel välistab ta ka seadme, mis loeks inimeste teadmata nende mõtteid.
Foto: telegraph.co.uk
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.