11. veebruar 2015 kell 20:54
Saksa teadlased on astunud sammu lähemale kiirele füüsiliste objektide teleportimisele üle suurte vahemaade, kasutades selleks 3D-printereid ning n-ö teleporteri prototüüpe. Kuigi seadme saavutused on alles üsna algelised, usutakse, et seda edasi arendades võib teoks saada kvaliteetne ja praktiliselt silmapilkne esemete transportimine.
Potsdami Hasso Plattneri Instituudi teadlased on leiutanud teleporterite süsteemi, mis suudab skaneerida esemeid ning need 3D-printeri abiga taasluua uues asukohas. Inimesed peavad vaid asetama eseme teleporterisse, valima eseme saaja ning vajutama nuppu. Seejärel hakkab masina kaamera skannima objekti ning sisseehitatud peenestusseade alustab sellest ükshaaval kihtide mahavõtmist. See tagab, et kaamera suudab kiht kihi haaval talletada ning edastada objekti ehituse koos kõikide selle iseärasustega, et vastuvõtja teleporter suudaks luua võimalikult täpse jäljendi.
Kui teleporditav kiht on detailselt skaneeritud, luuakse sellest detailne digitaalne mudel, mis krüpteeritakse ning kantakse digitaalselt interneti teel üle teise seadmesse, mis asub seda 3D-printeri abiga taaslooma. See tähendab, et samal ajal, kui üks seade hävitab eset ühe kihi kaupa, taasloob teine samasid kihte. Kuna algne ese hävineb skannimise käigus, jääb loodav objekt ainsaks eksemplariks, teleporteri loojate sõnul aitab see aga säilitada objektide unikaalsust ja emotsionaalset väärtust.
Kuna tegu on esialgu vaid prototüübiga, on seadmel arenguruumi küllaga. Näiteks suudab praegune masin kopeerida vaid plastesemeid, ühes värvis ning piiratud resolutsiooniga. Samuti tuleb skannitav ese värvida mustaks, et suurendada kontrasti skannerile ning sündmusteahelas läheb kaotsi rohkelt keerulisi detaile. 3D-printerite täiustamisega aga suudetakse neid probleeme minimeerida ning loodetavasti tulevikus ka täielikult ületada.
Teleporteri prototüübile pandi ulmefilmi “Star Trek” järgi nimeks Scotty. Nimelt juhtis filmis kosmoselaeva Starship Enterprise’i peainsener Scotty teleporterit, mis transportis laeva meeskonda planeetidele. Kuigi praegu suudab Scotty töötada vaid plastiga, ei pruugi inimeste teleportimine olla päris võimatu. Teadlaste sõnul ei ole suurte objektide, sealhulgas inimeste teleportimine füüsikaseaduste vastane.
Hollandis asuva Delfti Tehnoloogiaülikooli professor Hanson suutis eelmise aasta mais teleportida aatomi kolme meetri kaugusele 100% täpsusega. Tema uuringus oli lämmastikuaatom lukustatud teemandikristalli kahe elektroniga ning neid kasutati, et edasi kanda keerde informatsiooni. Hansoni sõnul teleportisid nad osakese seisundit ning lähtudes sellest, et inimesed ei ole midagi muud kui kindlat moodi kokku pandud aatomite kogum, siis teoreetiliselt peaks olema võimalik teleportida ka inimesi ühest kohast teise.
Allikad: The Guardian, The Telegraph, The Daily Mail
Foto: sketchucation.com
Toimetas Annika Urvela
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.