Tegevust alustas sihtasutus TAIP, mis soovib tuua psühhedeelse toega teraapiad Eestisse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2024 kell 9:38



Fotokollaaž: utah778 / Getty Images + Koldunov / Getty Images Pro + Kichigin + Canva.com

Käesoleva aasta mais asutati Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega (SA TAIP), mille eesmärgiks on põhikirja kohaselt “võimaluste loomine ja arendamine psühhedeelse toega teraapiaks Eestis”.

 

“SA TAIP sai loodud eesmärgiga informeerida ühiskonda laiemalt psühhedeelikumidega toetatud teraapiatest,” sõnas SA TAIP nõukogu esimees Viljar Veede. “Peame vajalikuks valdkonda toetada ja arendada, et ühel päeval oleksid psühhedeelsed ravimid meie tervishoiusüsteemis abivajajatele kättesaadavad. Ees ootab palju tööd, ent tõenäoliselt näeme olulisi muutusi juba lähitulevikus, kuna teemast huvitatuid on märkimisväärselt palju.”

 

Kodulehel on nad oma missiooni ja visiooni kohta kirjutanud:

Põhjaliku uurimistöö, haridustegevuse, poliitilise nõustamise ja rahvusvaheliste algatuste teel aitab TAIP ehitada ohutut ja eetilist õigusraamistikku psühhedeelsete ravimite kasutamiseks. Kaasame selleks eksperte tervishoiust, õigusvaldkonnast, vastutavatest ministeeriumitest ja rohujuuretasandilt. Laiapõhjaline koostöö aitab tagada läbimõeldud ja tasakaaluka ligipääsu psühhedeelse toega teraapiale.

Näeme tulevikku, kus psühhedeelikumide terapeutilised kasud on abivajajatele kättesaadavad ja võimalikud ohud minimeeritud. Tule loo seda koos meiega.

 

Tegevuste osas märgivad nad, et:

  • Jagame usaldusväärset ja ajakohast psühhedeelikumidega seotud informatsiooni inimeste teadlikkuse tõstmiseks.
  • Pakume spetsialistidele ja organisatsioonidele võimalusi uute teadmiste saamiseks psühhedeelse teraapia alal.
  • Edendame koostöös teadusasutustega psühhedeelikumidele keskenduvaid rahvusvahelisi teadusuuringuid ja toetame innovatsiooni.
  • Osaleme aktiivselt teaduspõhises poliitikakujundamises, et suunata seadusandlust toetama psühhedeelsete ravimite ohutut ja reguleeritud kasutamist terapeutilistel eesmärkidel.

 

Mis on psühhedeelikumid ja millal muutub nende kasutamine teraapia osana normiks?

Psühhedeelikumid on grupp psühhoaktiivseid ained, mis muudavad taju, meeleolu ja vaimseid protsesse. Kuigi nende kasutamine ulatub tuhandete aastate tagustesse kultuuridesse, hakati psühhedeelikumide mõju inimteadvusele teaduslikult uurima alles möödunud sajandi keskpaigas.

Tänuväärselt on SA TAIP on kodulehel lahti kirjutatud kõik peamised psühhedeelikumid ja nende toime, samuti on välja toodud nende ajalugu, teadusuuringud, (terapeutiline) kasutamine, mõju inimteadvusele jpm. Soovitame soojalt seda lugema minna

Mis puutub psühhedeelikumidega seotud seadusandlusesse ja arengutesse ühiskonnas, siis märgitakse SA TAIP kodulehel, et kaasaegne teadustöö viitab üha enam psühhedeelikumide ravipotentsiaalile paljude vaimsete häirete puhul. Enamikes riikides on aga psühhedeelsete ravimite omamine ja käitlemine jätkuvalt ebaseaduslik või rangelt piiratud

Toetudes uuringute tulemustele on globaalselt aina enam näha pöördumist nende seaduslikult reguleeritud terapeutilise kasutamise poole. Teerajajateks on teiste seas olnud Šveits, Holland, Austraalia, Tšehhi, Portugal, Iisrael, Kanada, Jamaika ja Costa Rica. Samuti võib Ameerika Ühendriikides näha aina enam seadusandlikke muutuseid osariikide ja linnade tasandil (Oregon, Colorado, Oakland, Detroit, Washington D.C. jpt).

2024. aastal on psühhedeelikumide teema tõusnud rohkem esile ka Euroopa Liidu tasandil. Euroopa Ravimiamet on läbi viinud esimese laiapõhjalise töötoa psühhedeelse toega teraapiale seadusandliku raamistiku loomiseks. Samuti on innovatsiooniprogrammi Horizon Europe alt rahastatud 6,5 miljoni euro suuruse grandiga rahvusvahelist teadusprojekti PsyPal, mis uurib psilotsübiini võimalikku ravitoimet krooniliste haiguste all kannatavate patsientide psühholoogiliste vaevuste leevendamiseks. Euroopa Parlamendis on psühhedeelikumide terapeutiliseks kasutuselevõtuks vajaliku õigusmudeli arendamiseks loodud vastav töörühm. Oluline roll nende algatuste juures on olnud Euroopa-ülesel katusorganisatsioonil PAREA (Psychedelic Access and Research European Alliance), mis tegeleb EL-i tasandil psühhedeelse teraapia ja teaduse arendusega.

Kui soovid liituda TAIP-kogukonnaga, jagada oma lugu, tahad TAIPi tegemistest rohkem teada või oled huvitatud koostööst, siis saad nendega ühendust võtta aadressil info@sataip.ee.

 

Allikas: SA TAIP koduleht – lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt