Tehisintellekt on kontrolli alt väljunud? AI arendamine soovitakse panna pooleks aastaks pausile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2023 kell 17:26



Foto: Freepik / jccomp

USA ärimehed ja tuhatkond teadlast teatasid kolmapäeval, et tehisintellekti (AI) arendamine tuleb pooleks aastaks peatada. Vastavasisulisele pöördumisele kirjutas alla enam kui 1100 inimest – allakirjutanute hulgas on näiteks Elon Musk, Apple’i kaasasutaja Steve Wozniak, aga ka Skype’i üks loojatest eestlane Jaan Tallinn. Millises siis asi?

 

Paljud teadlased ja tehnikaärimehed on seisukohal, et AI võidukäik on kontrolli alt väljunud: luuakse üha võimsamaid digitaalseid süsteeme, mida isegi nende loojad enam ei mõista ega suuda usaldusväärselt kontrollida – öeldakse pöördumises.

Jaan Tallinn, kes on võimsate tehisintellektide katsetamisega seotud olnud üle kümne aasta, on kursis masinaru enneolematult võimsa arengu ning sekkumisvõimega ühiskonnaellu, ning jagab muret, et sellise tehnoloogia uisapäisa massiline kasutamine võib olla ühiskonna jaoks pöördumatult ohtlik.

 

Millised arengud siis enim muret tekitavad?

Näiteks OpenAI avalikustas 14. märtsil oma keelemudeli GPT-4. Tegemist on mitmemodaalse mudeliga, mis suudab kasutaja sisestatud piltide või teksti põhjal uusi tekste genereerida. Musk oli OpenAI üks esimesi investoreid, kuid lahkus selle juhatusest 2018. aastal.

Mõnede ekspertide hinnangul näitavad sellised tehisintellektid nagu OpenAI loodu juba teadvuse ilminguid – see on aga areng, mida nähes on mõistlik aeg maha võtta, leiavad pöördumisele allakirjutanud teadlased.

Tehnikaülikooli professori Gert Jervani hinnangul, kes samuti pöördumisele alla kirjutas, on IT-hiidude võidujooksus vajunud süsteemide arendamise eetiline pool ohtlikult tagaplaanile.

“Küsimus pole selles, et me peaks midagi ära keelama, vaid meil puudub praegu igasugune juriidiline ja eetiline raamistik selleks, et nende teemadega tegeleda,” ütles Jervan.

 

Mida teevad Microsoft ja Google?

Eelmisel kolmapäeval avaldatud avalikus kirjas nõudis üle tuhande teadlase ning tehnoloogiasektoriga seotud tippjuhi ja ärimehe võimekamate tehisintellekti (TI) mudelite edasi arendamise peatamist. Microsofti ja Google’iga seotud insenere ning teadlasi on nende hulgas vähe – just need ettevõtted on aga jõudnud TI-süsteemide arendamises teistest kaugemale.

Võimekamate TI-süsteemide arendamine soovitakse peatada kuueks kuuks, mis on selles valdkonnas võrdlemisi pikk aeg. Hinnanguliselt kahekordistub TI-mudelite keerukus iga 3,5 kuuga.

Nüüd soovitakse need teemad lauale tõsta.

Siinkohal tuleb ära märkida, et nn alternatiivmeedia, sh Telegram on sellel teemal kirjutanud samuti juba kümme aastat – on ilmselge, et igasugused tehnoloogilised arengud, mida esialgu suure hurraaga tervitatakse, võivad kaasa tuua kontrollimatudi tagajärgi nii inimeste olemuslikus kui ka riikidevaheliste suhete (suur murelaps on siin kinnine ja auahne Hiina) arengus, ning mure selle pärast on põhjendatud.

Pöördumisele allakirjutanute nimekirja saab näha siin.

Huvitav on ka asjaolu, et allkirjade lisamine sellele pöördumisele on praegu peatatud, sest neid ei suudeta kontrollida.

 

Allikad: err.ee, tehnika.postimees.ee, novaator.err.ee

Loe ka: Mis on tehisintellekt ja kuidas seda kasutatakse?

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt