Tulevikus valmistatakse mikroakusid 3D-printeri abil

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. juuni 2013 kell 19:52



 

Insenerid kulutavad kõvasti aega tibatillukeste kaamerate ja robotite loomiseks. Paraku ei osata veel valmistada pisikesi akusid, mis kestaksid pikemat aega. Nii on mikroskoopilist seadet toitev energiaallikas enamasti palju suurem kui aparaat ise. Tulevikus hakatakse väikesi akusid valmistama aga 3D-printeriga, vahendab Harvardi Ülikooli teadlaste leiutatut Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

Jennifer Lewis valmistas oma kaastöölistega akude elektroodide printimiseks sobilikud tindid. Liitiumoksiidi nanoosakesi sisaldavad vedelikud olid sobivate elektrokeemiliste omadustega ja muutusid ruttu tahkeks. Samuti konstrueeriti sobiv 3D-printer, mis eraldas vedelikku mikroskoopilise düüsi kaudu. Kiht-kihi haaval prinditud tindist moodustusid elektroodid, mille läbimõõt oli väiksem kui inimese juuksekarval. Need asetati pisikesse ümbrisesse, kus oli elektrolüüdilahus.

Mikroskoopilise aku katsetamisel selgus, et see oli nii energiamahutavuse, laadimisaja kui eluea pikkuse poolest võrreldav tavapärastega. Aku on peaaegu liivatera suurune.

 

Allikas: Novaator (+ video)

Loe ka: ERR Teadus

Algallikas: Advanced Materials

Foto: J. Lewis / Harvardi Ülikool

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt