16. august 2015 kell 14:44
Miljonid inimesed üle maailma kannavad halvenenud silmanägemise korrigeerimiseks kas prille või kontaktläätsi või teevad laseroperatsiooni. Tänu ühele Briti optometristile võivad aga kõik eelnimetatud meetodid minevikku jääda. Nimelt on Garth Webb välja töötanud bioonilise läätse, mis annab inimesele eluks ajaks täiusliku nägemise.
Ocumetics Technology Corpi asutaja Garth Webb on enda sõnul loonud bioonilise läätse, mis aitab inimeste nägemist parandada lausa kolm korda paremaks kui 20/20 (Snelleni tabeli järgi). Optometrist on oma teadlaste meeskonnaga uurinud Ocumeticsi bioonilise läätse võimalusi juba kaheksa aastat, tutvustades seda esmakordselt sel kevadel.
Biooniline lääts näeb välja nagu väike nööp ning see paigaldatakse umbes kaheksa minutit kestva operatsiooni käigus, kus silma lääts asendatakse bioonilise leiutisega. Silma paigutatakse pooleks volditud lääts soolalahusega täidetud süstla abiga. Niipea kui lääts voldib end lahti, paraneb patsiendi nägemine. Olemuselt on operatsioon sarnane kae eemaldamisega ning ei vaja üldnarkoosi ega haiglas ööbimist.
Optometrist ei soovi veel oma tehnoloogia tööpõhimõtteid paljastada, kuid väidab, et biooniline lääts on täiesti ohutu ega tekita silmas biofüüsilisi muutusi. Leiutise paigaldamisel mängib murrangulist rolli asjaolu, et hea silmanägemine püsib surmani ning patsiendil ei teki kunagi kaed, sest kuluvad läätsed on asendatud püsiva kunstmaterjaliga. Bioonilisi läätsi peetakse ka ohutumaks kui laseroperatsiooni, mis võib kõrvetada sarvkesta kudet ja viia komplikatsioonideni.
Webb: Ideaalne silmanägemine peaks olema inimõigus
Webb esitles oma bioonilist läätse parimatele oftalmoloogidele aprillis San Diegos toimunud konverentsil. Yale’i ülikoolis õpetava oftalmoloogi Vincent DeLuise’i sõnul avaldas Webbi nutikas leiutis muljet kirurgidele nii Kanadast, USA-st, Austraaliast kui ka Dominikaani Vabariigist ning mõned spetsialistid otsustasid ka ise osaleda Webbi kliinilistes katsetes.
DeLuise usub, et bioonilise läätse teema tekitab märkimisväärselt diskussioone, enne leiutisse küüniliselt suhtunud kirurgid usuvad, et see võib tõepoolest töötada ning nad soovivad aidata Webbi tema teekonnal bioonilise läätse heakskiitmisel. Praegu ootab Webb luba katsetada loomade ja pimedate silmade lõikustega ning loodetavalt saab biooniline lääts tavainimestele Kanadas kättesaadavaks juba kahe aasta jooksul. Kui optometrist suudab tõestada oma leiutise ohutust ning tõhusust, võib see täielikult muuta silmaravi ning abistada kõiki viletsa nägemise all kannatajaid. Üheks läätse saamise tingimuseks on siiski, et patsient peab olema vähemalt 25-aastane, sest umbes selle vanuseni pole silma struktuur veel täielikult moodustunud.
Bioonilise läätse leiutajat inspireeris soov vabastada inimesi läätsede ja prillide kasutamise koormast. Ka Webb ise on noorest east saadik pidanud prille kandma: juba teises klassis vajas ta terava nägemise saavutamiseks abivahendeid. 45-aastasena pidi ta hakkama kasutama ka lugemisprille. Lisaks bioonilise läätse arendamisele on Webb tegelenud ka fondi Celebration of Sight asutamisega ning selle abiga raha annetamisega organisatsioonidele, kes võimaldavad silmaoperatsioone ka arengumaade inimestele, et parandada nende elukvaliteeti. Webb usub, et ideaalne silmanägemine peaks olema inimõigus.
Allikad: Business Insider, CBC News
Foto: generationopportunity.org
Toimetas Allar Pajuste
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.