Turule tuuakse nutikad digirõivad, mis terviseedenduse sildi all luuravad inimeste järele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2023 kell 12:17



Foto: Pixabay / StockSnap

See, mida on hakatud nimetama „süvariigiks”, nõuab „nutikate e-pükste” (Smart e-Pants) turuletoomist, mis relvajõudude side- ja elektroonikaassotsiatsiooni (AFCEA) väitel “võib muuta asjade interneti revolutsiooniliseks, kogudes andmeid luure- ja meditsiiniasutuste ning spordikogukondade abistamiseks”, aga võimaldab ka jälgida nutikangakandjaid, kes ei tea, et neid jälgitakse.

 

Arvuti-põhine riietus (ingl computerized clothing) on Ameerika Ühendriikide luurekogukonna (IC) uusim püüdlus jälgida iga inimest biomeetriliselt ja detailselt, piiludes inimeste pükstesse – loomulikult “riikliku julgeoleku huvides”.

 

Digitaalsed rõivad jälgivad kandjat

Riikliku luure direktori büroo (ODNI) teatas 22. augustil, et IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity), IC täiustatud uurimis- ja arendusharu, hakkab arendama nutikaid elektritoitel ja arvutivõrguga ühendatud tekstiilisüsteeme, ehk SMART ePANTS’e, järgmise kolme ja poole aasta jooksul – poolel teel praegusest kuni aastani 2030, mis tähistab Agenda 2030 elluviimist seitsme aasta pärast.

Aruannete kohaselt hõlmab programm SMART ePANTS digitaalsete rõivaste loomist “integreeritud heli-, video- ja geograafilise asukoha andurisüsteemidega, millel on sama venivus, painduvus, pestavus ja mugavus kui tavalistel tekstiilidel”.

 

BlackRocki ja Vanguardi osalusel

Koostöös Vaikse ookeani mereväe teabesõja keskusega töötab IARPA aktiivselt särkide, pükste, sokkide ja isegi aluspesu väljatöötamisega, mis “kuulavad” ja salvestavad nii helilist kui ka pildilist “infot” Washingtoni veidrike jaoks – jällegi “riikliku julgeoleku nimel”.

Vastavalt Pentagoni (teise nimega Pentagram) 9. augusti teadaandele sõlmis IARPA lepingud kogusummas enam kui 22 miljonit dollarit ettevõttega Nautilus Defense And Leidos, Inc.

SRI International, Massachusettsi Tehnoloogiainstituut (MIT) ja Areté saavad samuti raha, et aidata arendada nutikat rõivatehnoloogiat, kuigi summades, mida ei avaldata.

Finantshiiglased BlackRock ja Vanguard, kes mõlemad said kasu koroonapettuse “vaktsiinide” müügist, investeerivad samamoodi nutikatesse riietesse – nad investeerivad ka niinimetatud vaktsiinipassidesse, digi-ID-desse ja e-rahakottidesse, mis tõenäoliselt mängivad tuleval uuel ajastul suurt rolli.

 

Õilsate eesmärkide sildi all

“IARPA juhib uhkusega seda esimest omalaadset jõupingutust nii IC-le kui ka laiemale teadusringkonnale, mis toob AST-i (Active Smart Textiles) valdkonda väga vajaliku uuenduse,” ütles SMART ePANTS’i programmijuht doktor Dawson Cagle.

Cagle väidab, et ta tuli selle ideega välja, kui püüdis oma diabeetikust isale paremaid tervisejälgimise võimalusi välja mõelda – muidugi, alati leidub mõni “südantsoojendav” vabandus mõne moodsa düstoopilise õudusunenäo vallapääsemiseks.

 

„Uus ajastu tervise- ja spordilahenduste jaoks“

Jaanuaris ajakirjas PubMed avaldatud artikkel kirjeldab, et elektroonilised tekstiilid kujutavad endast “kantavate tehnoloogiate uut ajastut tervishoiu- ja spordilahenduste jaoks”. Selle paljude võimalike rakenduste hulka kuuluvad voodipesu, mähkmed ja isegi COVID-näomaskid.

Kantavaid nutikaid riideid saab kasutada ka “tervisliku seisundi jälgimiseks, krooniliste haiguste raviks, taastusraviks ning tervislike ja sotsiaalsete eluviiside parendamiseks”, öeldakse dokumendis.

“SMART ePANTS võib asjade internetis revolutsiooni teha, kogudes andmeid luure-, meditsiini- ja spordiringkondade abistamiseks,” ütleb relvajõudude side- ja elektroonikaassotsiatsioon.

 

Ilmselged privaatsusprobleemid

Kriitikud, nagu näiteks Ameerika Advokatuuri õigusekspert ja küberruumiõiguse komitee esimees Ted Claypoole, väidavad, et sellisest invasiivsest tehnoloogiast tulenevad privaatsusprobleemid on ilmselged.

Kangad, mida IC praegu arendab, “ei ole ainult inimeste turvalisuse tagamiseks,” ütles ta The Defenderile, “vaid ka selleks, et leida ja jälgida nutikangakandjaid, kes ei tea, et neid jälgitakse.”

 

Allikas: naturalnews.com

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt