22. mai 2021 kell 22:01
Kuna poed ja restoranid olid koroonaajal suletud, tellisid inimesed alates 2020. aasta märtsist varasemast rohkem toitu koju. Samuti eelistasid tarbijad varasemast enam pakendatud või külmutatud tooteid. See tähendab, et plastprügi tekkis maailmas järsult juurde, vahendab rahvusvahelise teadlasrühma uurimust ERR.
“Kriisi ajal hakkasid inimesed rohkem ostma just pikema säilivusajaga pakitud ja/või külmutatud toitu, mis viis biojäätmete ning pakendite koguse tõusule,” ütlevad Tallinna tehnikaülikooli vanemlektor Viktoria Voronova ja assistent Marija Klõga, kes kirjutavad koroonakriisi-aegsest tarbimisest ajakirjas Science of The Total Environment.
Ühes rahvusvaheliste kolleegidega uurisid nad 23 riigi elanikelt, kuidas muutusid COVID-19 pandeemia ajal nende tarbimisharjumised.
“Eestis on vastanute andmetel pakendatud ning külmutatud toodete tarbimine samuti kasvanud,” ütlevad uurijad. Seetõttu tekkis ka Eestis varasemast rohkem pakendi- ja biojäätmeid, mida vastajad põhjendasid eeskätt pikema kodus veedetud ajaga.
Ehkki uurimise käigus ei hinnanud eraldi ühekordsete maskide ja muude isikukaitsevahendite hulka prügis, märgati nende osakaalu kasvu – alates 2020. aasta märtsist leidus prügi hulgas umbes 25 protsenti rohkem meditsiinijäätmeid kui aasta varem.
Loe pikemalt: ERR Novaator
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.