11. detsember 2013 kell 13:46
Kirgas unenägu, ka teadvusel uni (ingl k lucid dreaming), on uni, mille käigus on inimene teadlik, et ta näeb und. Kirkas unenäos saab inimene kontrollida kõike, samuti on võimalik sooritada asju, mis on füüsiliselt võimatud. Teadvusel uni võib olla äärmiselt reaalne ja elav, olenevalt inimese eneseteadvuse tasandist unenäo jooksul. Nüüd on leiutatud mask, mis aitab teadlikku unenägemist aktiveerida.
Teadliku unenägemise saavutamine ei ole lihtne. See võib alata kahel viisil. Esimene on inglise keeles dream-initiated lucid dream (DILD), mis algab nagu tavaline unenägu, ja mille käigus und nägev isik millalgi otsustab, et ta näeb und. Teine viis kannab inglise keeles nime wake-initiated lucid dream (WILD), mille puhul und nägev inimene läheb normaalsest ärkveloleku faasist otse une faasi, ilma et teadvuselolek katkeks. Inimesed on proovinud erinevaid tehnikaid, et seda une staadiumit saavutada – unerütmi muutmist, hommikuti unenägude kohta märkmete tegemist ning eriliste harjumuste tekitamist. Sageli ei ole sellest kõigest abi.
Remee – abivahend teadliku unenäo saavutamiseks
New Yorgis elavad leiutajad on aga välja tulnud seadmega, mis nende sõnul aitab tõhusalt teadlikke unenägusid saavutada. See on LED-lampidega varustatud näomask nimega Remee. Idee on selles, et maskil on täpselt silmade ees rida lampe, mis on programmeeritud süttima teatud mustrite alusel. Kui need käivituvad sel ajal, kui oled sügavalt magama jäänud, siis peaksid teoreetiliselt olema võimeline neid nõrgalt läbi silmalaugude nägema ja mõistma, et sa ei ole tegelikult ärkvel ning saavutama teadliku unenäo.
Projekt saavutas ühisrahastusplatvormil Kickstarter suure menu ning umbes aasta hiljem oli see toode reaalselt müügil. Tavalisest unemaskist eristab seda sisse integreeritud väike trükkplaat, mis on Remee aju. Seadme kontrollimine on ebatavaline: tavalise juhtpuldi asemel toimub kogu programmeerimine tootja Bitbangeri kodulehe kaudu. Pärast soovitud sätete sisestamist kodulehele tuleb hoida maski arvuti ekraani ees ning see vilgutab info binaarkoodis seadmele, mis loeb seda kahe tillukese valgussensori abil.
Unefaaside ennustamine on väga keeruline
Remee abil teadliku unenäo saavutamine on omamoodi keerukas protsess. Selleks peab see käivituma täpselt siis, kui sisened REM ehk aktiivse une faasi. See unefaas esineb mitmel korral öö jooksul, kuid ilma hulga keerukate sensoriteta ei suuda seade ise tuvastada, millal see juhtub. Seade kasutab lihtsalt taimerit ning selleks pead sa tundma väga hästi oma unetsüklit. Kui Remee käivitub valel ajal, äratab see sind lihtsalt üles.
Kriitikud on välja toonud, et enda unetsükli jälgimine ja selle põhjal REM-une ennustamine on äärmiselt keerukas. REM-une staadium on kõigest 15 minuti pikkune ning selle ajastus sõltub sellest, mis kell inimene magama läheb. Juhul, kui sa ei lähe igal õhtul täpselt samal ajal magama, on REM-une ennustamine ülimalt keerukas.
Aga kui sa oled piisavalt tõhusalt suutnud jälgida oma unetsükleid, siis on võimalik Remee abil soovitud kirkaid unenägusid saavutada. Esimestel kordadel võib teadliku unenäo faasis püsimine olla keerukas, kuid harjutades see oskus paraneb.
Remee kandmine une ajal on täpselt sama mugav nagu ükskõik milline unemask – kui sa ei ole sellega harjunud, siis tundub see algul veider, kuid paari ööga harjud sellega ära. Remee ei ole imevahend, mis tagab kohe kirkad unenäod – see on tööriist. Ja nagu iga tööriista puhul, peab seda õppima õigesti kasutama. On olemas ka kallemaid unemaske, millesse on lisatud EEG ajulainete sensor, kuid Remee võib olla õige kasutamise korral sama tõhus. Kui sa oled valmis kulutama aega ja püüdlikult harjutama, siis võib see väga lõbusaid kogemusi pakkuda.
Allikad: Digital Trends, Wikipedia, Kick Starter, Sleep With Remee, Lucid Dreaming App
Foto: geekalerts.com
Toimetas Katrin Suik
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.