Uurimus: Kauplemine kõigutab moraali

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. mai 2013 kell 19:52



 

Teistele kahju tegemine on ebamoraalne. Kui läheb kauplemiseks, kipub see ununema. Läbi aegade on müüdud orje, patukustutuskirju ja mõnuaineid. Turud alandavadki moraali, näitasid Saksa Bonni ja Bambergi ülikooli psühholoogid, kirjutab Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator.

 

Armin Falk ja Nora Szech värbasid vabatahtlikke ning jagasid inimesed kolme rühma, mis jäljendasid eri turusituatsioone. Esimeses grupis pidid kõik inimesed otsustama laborihiire elu ja surma üle. Kõik närilised oldi noored ja terved, kuid nad ei sobinud oma geenide poolest laborikatseteks.

Enne otsuse tegemist näidati igale inimesele laborihiire fotot ja videot sellest, kuidas katseloomi hukatakse. Kui katsealune oli nõus hiire hukkamisega, sai ta 10 eurot. Inimene, kes soovis looma säästa, jäi rahast ilma. 46 protsenti vabatahtlikest oli nõus kümne euro eest hiire surma saatma.

Teine rühm tegutses otsese kauplemise põhimõttel, kus osad inimesed olid ostjad ja teised müüjad. Hiireomanikud võisid oma närilise elu maha müüa. Hind võis tõusta 20 euroni ja osav läbirääkija sai vaheltkasu endale. Selles olukorras ohverdas oma hiire 72 protsenti inimestest.

Kolmandas rühmas jäljendati mitmepoolseid turgusid – kus omavahel kauplesid erinevad ostjad ja müüjad. 76 protsenti inimestest oli nõus laskma oma närilistel raha eest surra. Seega teistega kaubeldes väärtustasid inimesed laborihiire elu vähem kui üksinda otsustades.

Turuolukorra mõju moraalsete otsustele kinnitas ka korduseeksperiment, kus inimesed pidid hiirte asemel ohverdama kuponge. Turul müüjad andsid neid ära sama tihti kui üksikult tegutsejad. Turul kauplemine mõjutab seega kõlbelisi valikuid, neutraalsetele otsustele sel nii suurt mõju pole.

Uurijate sõnul on inimese moraali haprusel mitu erinevat põhjust. Kui korraga tegutseb palju inimesi, on vastutus ja süütunne jagatud ning tehtud kahju tundub väiksemana. Samuti kiputakse jälgima seda, milliseid otsuseid teevad teised ja käitutakse sarnaselt. Lisaks on kiirel ja pingelisel kauplemisel vähe aega mõtiskleda, kas otsused on moraalselt õiged.

 

Allikas: Novaator

Algallikas: Science

Foto: eofdreams

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt