29. juuni 2018 kell 9:59
2016. aastal kinnitas Majandus- ja taristuminister eelnõu, millega toetatakse tänavavalgustustaristu renoveerimist 43 miljoni euroga. Eelnõu raames tahetakse aastaks 2023 vähemalt 22 000 tänavavalgustuspunkti üle viia kaasaegsele LED-tehnoloogiale (link). Argumendiks on loomulikult säästlikkus ja keskkonnasõbralikkus. Inim- ja tervisesõbralikkusest liigume aga aina kaugemale! Nimelt võivad uue uuringu kohaselt uue generatsiooni tänavalambid oluliselt suurendada rinna- ja eesnäärmevähi riski, vahendab Kiirgusinfo.ee.
Väljaandes The Telegraph 26. aprillil 2018 avaldatud artiklis kirjutatakse, et teadlased paluvad ametnikel kaaluda LED- (light-emitting diode) valgustite paigaldamise piiramist, kuna läbiviidud uuring näitas tugevat seost selle tehnoloogia ja vähkkasvajate vahel. Nimelt näitab Hispaania 11s eri piirkonnas elava rohkem kui 4000 inimesega läbiviidud uuring, et intensiivne ekspositsioon LED-valgustusele kahekordistab eesnäärmevähiriski ning suurendab rinnavähiriski 1,5 korda.
Uuringu ülesehituse tõttu ei saa teadlased tõestada põhjuslikku seost, kuid nad usuvad, et LEDi tekitatav sinine valgus võib häirida keha ööpäevarütmi, mis omakorda mõjutab hormoonide taset – ja nii rinna- kui eesnäärmevähk on seotud hormoonidega.
Exeteri ülikooli ja Barcelona globaalse tervise instituudi (Barcelona Institute for Global Health) teadlaste sõnul võivad nende uurimuse tulemused seostada vähi tekkega ka sinist valgust emiteerivate mobiiltelefonide ja tahvlite öist kasutamist.
Dr Alejandro Sánchez de Miguel Exeteri ülikoolist selgitab: “Inimesed on arenenud selliselt, et nad vajavad päeval valgust ja öösel pimedust. Kui linnad asendavad vanad valgustid LEDide vastu, siis me kõik puutume rohkem kokku sinise valgusega, mis võib häirida meie bioloogilist kella. On ülimalt oluline, et me teaksime kindlalt, kas see suurendab meie vähiriski. Teadlased on juba ammu kahtlustanud, et see võib nii olla, ja meie uued avastused viitavad tugevale seosele.”
Sinine valgus on nähtava valgusspektri vahemik, mida emiteerib enamik valgeid LEDe ja paljud tahvelarvutid, mobiilid ja teleriekraanid. LEDil on üks lühemaid suurema energiaga lainepikkusi ja varasemad uuringud on näidanud, et sinise spektriga valguses väheneb hormooni nimega melatoniin tootmine ja nõristus.
Melatoniinil on põhiroll meie ööpäevatsükli reguleerimisel ja sel on ka mitmeid muid olulisi funktsioone, sealhulgas on see võimas antioksüdant ja sel on ka põletikuvastane toime.
Riiklikku kohustust LEDidele üle minna ei ole, kuid paljud piirkonnad on juba traditsioonilistest oranži spektriga valgustitest loobunud või plaanivad seda teha, olgugi et juba varem on terviseeksperdid hoiatanud, et LED-tänavavalgustid võivad segada inimeste und ja kahjustada nägemist.
Inglismaa terviseamet on väljendanud muret ka LED-valgustite kasutamise üle uutel autodel, kuna need võivad pimestada vastutulevate autode eriti just vanemaealisi juhte.
Läbi on viidud ka teadusuuring, mis avaldatakse ajakirjas Environmental Health Perspectives, kus võrreldi epidemioloogilisi andmeid Rahvusvahelises Kosmosejaamas astronautide pildistatud öiste fotodega. Manolis Kogevinas, Barcelona globaalse tervise instituudi teadur ja uuringu koordinaator, seletas: “Maailma Terviseorganisatsiooni Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur on nimetanud öises vahetuses töötamise inimestele tõenäoliseks vähitekitajaks.” Tema sõnul on olemas tõendid, mis viitavad öise tehisvalguse ekspositsiooni, ööpäevarütmi häirumise ning rinna- ja eesnäärmevähi omavahelisele seosele.
USA Meditsiiniühing on juba kutsunud USA linnu üles katma LED-valgusteid varjudega, et vähendada kiiskavat valgust, ning seal, kus võimalik, kasutama kõige madalama intensiivsusega LED-valgusteid.
Suurbritannias saab umbes üks mees kaheksast oma elu jooksul eesnäärmevähi diagnoosi ja naistel on sama suur risk rinnavähi osas.
LED-valgustite kasutamisest Eestis:
Majandus- ja taristuministri eelnõuga toetatakse tänavavalgustustaristu renoveerimist 43 miljoni euroga. Eelnõu raames tahetakse aastaks 2023 vähemalt 22 000 tänavavalgustuspunkti üle viia kaasaegsele LED-tehnoloogiale. (https://www.mkm.ee/et/uudised/43-miljoni-euro-eest-tahetakse-tanavavalgustus-viia-led-lampidele)
2015. aastal said Eestis Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) eestvedamisel Võru, Haapsalu, Valga, Kuressaare, Jõhvi, Keila ja Paide täielikult uuendatud LED tänavavalgustuse koos intelligentse juhtimissüsteemiga. „Sellises mahus LED-valgusteid on Euroopas korraga vähe välja vahetatud. Kuna lisaks 12 tuhandele valgustile saavad linnad ka uue tänavavalgustuse infrastruktuuri ning targa juhtimise, on projekt veelgi erilisem,“ ütles KIKi tänavavalgustuse projekti juht Tõnis Kurrik. (https://www.kik.ee/et/artikkel/7-eesti-linnas-toos-esimesed-uued-led-tanavavalgustid)
KIKi abiga asendati Valgas, kes oli üks projektis osalenud seitsmest linnast, iganenud tänavavalgustid energiasäästlike LED-valgustitega. (https://www.valgalv.ee/et/Linnakodanikule/Uldinfo/Tanavavalgustus)
Tallinn: Põhja-Tallinna Stroomi piirkonda paigaldatakse LED-tänavavalgustid, et kontrollida nende efektiivsust ja töökindlust. (https://www.tallinn.ee/est/energiaagentuur/Tallinna-tanavalagustus)
Tartu linnas asendatakse vanad naatriumvalgustid nutikate LED-tänavavalgustitega. Nutikaks teeb valgustid asjaolu, et Cityntel OÜ nimeline firma paigaldab kõikidesse valgustitesse juhtimiskontrollerid, mille abil on võimalik valgustite tegevust kaugelt kontrollida. Näiteks on võimalik lampe sisse ja välja lülitada või hoopis veidi hämaramaks muuta. Veel nutikamaks muudab kogu olukorda asjaolu, et lisaks paigaldatakse koos valgustitega ka mitmesuguseid liiklus- ja keskkonnasensoreid, mis integreeritakse valgustite juhtimisega. Kogu asja eesmärgiks on saavutada intelligentne tänavavalgustite võrk, mida on võimalik kaugelt kontrollida.
Energiasäästliku tänavavalgustuse saavad Pepleri, Pargi, Kuperjanovi, Õpetaja, Tiigi, Vanemuise, Aida, Lao, Kalevi, Tähe, W. Struve, Akadeemia, Kitsas, Soola, Lille, Vallikraavi, Filosoofi, Lootuse, Kastani, Veski, Kooli, A. Haava ja Näituse tänav. (https://geenius.ee/uudis/tartusse-tulevad-targad-tanavavalgustid-mis-jalgivad-ka-liiklust/)
Tihedama liiklusega tänavatel on vahetatud välja ligi 1500 valgustit (10–11% tänavavalgustite üldarvust) ja üle poole neist on raadio teel juhitavad LED-valgustid. 2015. aastal asendati 600 suurima võimsusega HPS-valgustit uute ja energiatõhusate LED-valgustitega. 2017. aasta alguses on Tartu tänavavalgustuses kasutusel üle 1200 LED-valgusti. Tartu linnavalitsus võtab eesmärgiks järgmise üheksa aasta jooksul asendada kõik allesjäänud HPS- ja HID-valgustid LED-valgustitega.
Asenduskava alusel peaks 2020. aasta lõpuks olema täielikult LED-valgustitega valgustatud viis piirkonda üheksast. Viie aasta jooksul asendatavate valgustite arv on umbes 7200 ehk 68% kõigist Tartu linna valgustitest. (https://www.tartu.ee/et/t2navavalgustus)
Allikas: Kiirgusinfo
Telegraphi artikkel: https://www.telegraph.co.uk/science/2018/04/26/new-led-streetlights-may-double-cancer-risk-new-research-warns/ (Henry Bodkin, 26.04.2018)
Foto: buytherightlight.ca
Tõlkis ja toimetas Astrid Vaiksaar
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.