6. september 2013 kell 11:36
Biokeemikud on siiani saanud sirtuiini-nimeliste valkude elu pikendava mõju kohta vastuolulisi tulemusi. Ühed väidavad, et vananemisvastaseid molekule aktiveerib madala energiasisaldusega toit. Teised kinnitavad, et Sir-valgud ei mõjuta üldse elu pikkust. Nüüd on aga USA Saint Louis´ Washingtoni ülikooli teadlased jõudnud valkudega katsetades järeldusele, et vananemine võib alata peast, kirjutab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.
Teadlased kirjeldasid üht võimalikku viisi, kuidas valk Sirt 1 saab vananemist edasi lükata. Shin-ichiro Imai lõi muundatud geenidega hiired, kelle kehas toodeti tavatult palju üht sirtuiini. Osadel loomadel kogunes sirtuiin kehasse, teistel aga ajju. Kõige kauem elasid närilised, kellel oli ajus suurem kogus Sir-valku. Kui siiani oli loomkatsete põhjal jäänud mulje, et elu pikendab napp toidusedel, siis need hiired said nii palju süüa, kui iganes soovisid.
Närilised olid ka vanas eas väga nooruslikud. 20 kuu vanuste hiirte eluiga vastab umbes 70-aastastele inimestele, kuid loomad olid sama aktiivsed kui äsja suguküpseks saanud loomad. Lisaks oli muundatud geenidega vanakestel tavatult hea hapnikutarbimisvõime ja sügav uni.
Emased hiired elasid keskmiselt 16 ja isased 9 protsenti kauem. Inimaastatesse ümber arvutades tähendaks see, et naised elaksid praegusest 13-14 aastat rohkem ehk üle saja aastaseks.
Imai sõnul tekitavad katsetulemused mõtte, et just imetajate ajus võivad peituda pikaealisust kontrollivad mehhanismid, millega manipuleerimine aitab nooruslikkust säilitada.
Allikas: Novaator
Originaaluurimus: Cell Metabolism
Foto: Jennifer Buzanowski, U.S. Air Force / Wikimedia Commons
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.