21. september 2013 kell 18:15
Venemaa plaanib järgmisel nädalal toimuval ÜRO kliimateadlaste kogunemisel Stockholmis nõuda, et ÜRO valitsustevaheline kliimamuutuste rühm (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) lisaks oma raportisse toetuse vastuolulistele geoinsenerluse tehnoloogiatele. Varasemalt ei ole IPCC enda raportisse geoinsenerluse teemat lisanud. Väljaande The Guardian andmetel plaanib Venemaa nõuda, et raportisse lisataks klausel mis ütleb, et “kliimamuutuse probleemi võimalik lahendus võib peituda geoinsenerluse meetodites, millega kliimat stabiliseerida”. Venemaa on välja toonud ka, et nende teadlased tegelevad geoinsenerluse tehnoloogiate väljaarendamisega.
Geoinsenerluse levinumateks eesmärgiks on Maa jahutamine, mida viiakse läbi näiteks sulfaatide atmosfääri pihustamise abil, et peegeldada päikesevalgust tagasi, või ookeanide väetamise abil, et soodustada rauda siduvate vetikate õitsemist. Paljude riikide valitsused arutavad selliseid tehnoloogiaid aina sagedamini kui varuvarianti, mille abil võita aega puhta energia väljatöötamiseks. Mõned väljatöötatud geoinsenerluse mudelid on näidanud, et meetodid võivad olla Maa temperatuuri vähedamiseks tõhusad, kuid ühe piirkonna tundliku süsteemi mõjutamine võib olla raskete globaalsete tagajärgedega, mõjutades näiteks oluliselt sademeid.
IPCC eesistuja Rajendra K Pachauri on igal juhul veendunud, et nende raport annab piisavalt tõendusmaterjali selle kohta, et inimesed peavad kliimamuutuse osas midagi ette võtma. Mõned teadlased on läbi viinud ka juba reaalseid katseid selles vallas. Näiteks Vene teadlane ja endine president Putini nõunik Juri Izrael, kes viis 2009. aastal läbi eksperimendi, milles pihustas helikopterilt osakesi, et hinnata, kui palju päikesevalgust aerosooli abil blokeerida saab. Suurbritannias planeeritud samasugune testimine jäeti ära avalikkuse suure vastuseisu tõttu.
Kodanikuühendused ja keskkonnaorganisatsioonid manitsevad IPCC-d ettevaatlikusele
Paljud kodanikuühiskonna organisatsioonid on väljendanud muret, et IPCC geoinsenerluse töögruppides domineerivad USA, Suurbritannia ja Kanada geoinsenerluse toetajad, kes nõuavad suuremahulisi riiklikult rahastatud eksperimente ning omavad nende tehnoloogiate patente. Ligi 160 kodanikeühendust, põlisrahvaid ühendavaid ja keskkonnaalaseid organisatsioone kirjutasid 2011. aastal alla kirjale, milles palusid IPCC-l geoinsenerlust mitte legaliseerida.
Kuigi IPCC peaks olema teadlaste ühendus, siis praegu tegelevad raporti kokkuvõtte ülevaatamisega valitsuste delegaadid, kes teevad selle kuu lõpus Stockholmis lõpliku otsuse. Rootsi, Norra ja Saksamaa on geoinsenerluse suhtes skeptilised ning nõuavad potentsiaalsete ohtude väljatoomist. Oodatakse, et see temaatika leiab laialdasemat käsitlust 2014. aastal välja antavas IPCC raportis. Vaatlejad on avaldanud imestust, et see teema üldse praeguses suuremahulises kliimaraportis käsitlemist leiab, kuna raportit koostatakse eesmärgiga hinnata teadusandmeid, mitte lahendusstrateegiaid.
Allikad: The Guardian 1, The Guardian 2
Foto: truththeory.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.