VIDEO Kanepikonverentsilt: “Kanep – müüdid ja tegelikkus”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2018 kell 9:45



Pea kaks aastat tagasi, 20. aprillil 2016 toimus Eesti Põllumajandusmuuseumis ajalooline kanepikonverents “Kas päästab või laastab”, kus mõtestati eri vaatenurkadest teavet kanepist: kanep kui botaaniline objekt, popkultuuritermin ja tööstustoore. Tänaseks on lõpuks täispikalt üleval esimene video konverentsist, Madis Masingu ettekanne “Kanep – müüdid ja tegelikkus”. Head vaatamist/kuulamist.
 
1934. aastal ilmunud Eesti entsüklopeedia käsitleb kanepit kui kiutaime. Kasutusaladest on nimetatud veel, et seemnete presskooke tarvitatakse väetisena ja kalade toiduks ning kanepiõli pruugitakse ravimina, toitainena paastuajal, rohelise seebi valmistamisel ja tehnikas. Eraldi märksõna alt leiame kanepijahust valmistatava toidu kanepitembi ehk jursi kirjelduse. Vaid india kanepit iseloomustades kasutatakse sõna „mürgine“.
Hans Kõiva, linaasjade konsultant, kirjutab ajakirja “Põllumajandus“ 1935. aasta 13. veebruari numbris, et kanepikasvatusele tuleks pöörata enam tähelepanu. Ta meenutab lugejale, et kanepit on kasvatatud eelkõige “nööritarbe rahuldamiseks“, kuid alates ajast, mil kvaliteetset nööri saab ka poest osta, on kodumaine kanepikasvatus üsna tagaplaanile jäänud. Kõiva ei pea seda halvaks arenguks, kuid manitseb, et importkaupade eest tuleb välja käia väärtuslikku välisvaluutat, mida parasjagu majanduskriisist väljuval Eesti riigil on vähe ning kutsub talunikke üles kanepikasvatust uuesti päevakorrale tõstma vähemalt sel määral, et täita siseturu kanepikiu vajadus.
Nüüd, 80 aastat hiljem, seostatakse kanepit narkomaania ja kuritegevusega. Eestis kehtiva karistusseadustiku §188 sätestab: unimaguna, kanepi ja kokapõõsa ebaseadusliku kasvatamise eest karistatakse rahatrahvi või kuni viieaastase vangistusega. Tõsi, kanepit võib kasvatada, täites esitatud nõudeid: kasvatatav kanep ei või sisaldada tetrahüdrokannabinooli (THC) üle 0,2%, kasvatusalad tuleb deklareerida iga kasvatatava sordi lõikes, kontrolli eesmärgil tuleb PRIAt teavitada kanepi õitsemise algusest ja kanep peab kasvama veel vähemalt 10 päeva pärast õitsemise lõppu.
Viimasel ajal on hakatud rääkima ka kanepi kasulikkusest ning isegi vajalikkusest, eriti seoses 1980. aastate lõpul avastatud endokannabinoidsüsteemiga (EKS), mis modelleerib keha kõiki süsteeme ja elundkondi ning aitab kehal kohaneda muutuvate tingimustega. Debatt kanepi ümber kogub tuure: keelupoliitika pooldajate argumendid kõlavad üha nõrgemalt, järjest enam nõutakse kanepikaristuste kaotamist ja turu riiklikku reguleerimist.

Konverentsil esinesid näiteks Ants Bender Eesti Taimekasvatuse Instituudist (Kanep ja tema aretus ja kasvatus Eestis), Marko Toots OÜ-st Tootsi Peenar (Kanepi kasvatus praktiku silme läbi), Jaan Miljan Eesti Maaülikoolist (Kanep kui ehitusmaterjal), toitumisnõustaja Triin Muiste (Kanep kui toiduaine), Siim Siimut Tallinna Tehnikaülikoolist (Ravikanep) ja Madis Masing (Müüdid ja tegelikkus).

 

 

Allikas: Madis Masingu Youtube´i kanal

Foto: Wikimedia Commons

 

Video filmis Sven Paulus, monteeris Madis Masing

Artikli toimetas Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt