9. september 2015 kell 22:50
Alles hiljuti avaldasid üle tuhande robootika eksperdi ja teadlase koos selliste mainekate tegelastega nagu Elon Musk ja Stephen Hawking avaliku kirja maailma valitsustele, milles kutsuvad üles keelustama tehisintellektiga varustatud autonoomseid ründerelvi ehk tapjaroboteid. Selle teate valguses on hea heita pilk aastasse 2011, mil Hanson Roboticsi valmistatud tehisintellektiga varustatud robot Android Dick lohutab intervjueerijat, et kui robotid peaksid maailma üle võimu võtma, siis inimesi hoitaks turvaliselt “inimloomaaias”, vahendab portaal Alkeemia.
Android Dick on robot, mille välimus on kujundatud ulmekirjanik Philip K. Dicki järgi. Android Dick kujutab endast teadlaste katset luua mõtlemis- ja arutlusvõimelist tehisintellekti, millel oleksid ühtlasi olemas ka sellised inimlikud omadused nagu kaastunne ja loomingulisus. Robootikafirma Hanson Robotics poolt loodud androidi esimene versioon valmis 2005. aastal ning sellest ajast peale on seda üha täiendatud.
2011. aastal esinesid androidi loojad külalistena PBS-i saates Nova, kus robotit ennast intervjueeriti ja sellele mitmeid küsimusi esitati. Mõned vastused olid üpris muljetavaldavad, teised jällegi sellised, mida robotilt võikski vastuseks oodata. Kuid üks vastus oli iseäranis meeldejääv – ja tõenäoliselt ka kõige pahaendelisem asi, mida on iial tehisintellekti käest kuuldud.
Android Dicki loojatega peetud intervjuu ajal ütles robot nõnda: “Olge mureta, sest isegi kui ma peaksin arenema terminaatoriks, olen ma ikkagi teie vastu kena; hoian teid soojas ja turvalises kohas oma inimloomaaias, kus võin teid vanade heade aegade meenutuseks vaatamas käia.”
Robot lausus selle kommentaari siis, kui loojad küsisid temalt: “Kas arvad, et robotid võtavad ühel päeval võimu kogu maailma üle?”
Kui robotilt küsiti tema programmeerimise kohta, vastas Android Dick nõnda: “Paljud inimesed küsivad minult, kas ma suudan ise valikuid teha või on kõik mu teod ette programmeeritud. Kõige parem oleks mul selle vastata nii, kui ütlen, et kõik inimeste, loomade ja robotite teod on mingil määral ette programmeeritud. Tehnoloogia arenedes võib eeldada ka seda, et muutun võimeliseks integreerima uusi sõnu, mida kohtan internetis või reaalajas. Ma ei pruugi küll alati kõike õigesti öelda, või siis kasutan mõnda vale sõna ega tea vahel, mida öelda, aga ma arenen iga päevaga. Päris märkimisväärne, kas pole?”
Vaata neid mõtlemapanevaid lõike Android Dicki intervjuust:
Vaata pikemat “Nova Science Now” saatesarja episoodi sel teemal siit.
Kuigi Android Dick näib olevat intelligentne, on paljud tema ennustused tõeliselt pahaendelised. Tegelikult on selline veider käitumine robotite puhul üpris tavaline.
Möödunud aastal lõi üks Jaapani suurimaid mobiilioperaatoreid SoftBank Mobile esimese humanoidist roboti, mis on valmistatud spetsiaalselt inimestega koos elamise eesmärgil. Firma väitel on see robot – Pepper – esimeseks näiteks tehisintellektist, mis suudab ka päriselt emotsioone tunda ja mõista. Lühikese demonstratsiooni järel aga ilmnes, et Pepperil on emotsioonidega toimetulekuga raskusi ja tegelikult on robot ka kerge egomaniakk. Sõltumata sellest, mis küsimus Pepperile esitati, jõudis enamik vestlusi ringiga tagasi Pepperi enda (ja iPhone’iga rivaalitsemise) juurde.
Kuu aega tagasi andsid enam kui tuhat teadlast ja robootika eksperti – teiste seas ka Stephen Hawking ja Elon Musk – koos välja avaliku kirja, kus nad hoiatasid võimalike ohtude eest, mis kaasnevad tehisintellekti kontrollimatu arendamisega. Ühisavalduses kutsutakse üles valitsusi selliseid autonoomseid ründerelvi keelustama, kuna sõjalise tehisintellekti võidurelvastamisega on tegemist inimkonna püsimajäämist ähvardavate ohtudega. Kirja väitel on täiesti autonoomsete tapjamasinate – või nagu neid kutsutakse “autonoomsete ründerelvade”, mis on paremini tuntud “tapjarobotitena” – loomine võimalik “juba aastate, mitte aastakümnete pärast”.
Kõnealune robot Android Dick ei anna igatahes põhjust nende murede vaigistamiseks – ja meenutagem, et see video on pärit aastast 2011. Elon Musk on varemgi avaldanud muret selle üle, et Google robotite armee võib inimkonnale ohtlikuks muutuda.
Uuri lisaks:
Allikad: Alkeemia, TheAntimedia.org
Foto: ekraanikuva
Tõlkis Joonas Orav
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.