Virtuaalsed loomaaiad seavad uusi trende

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2018 kell 10:29



Loodusteadlaste andmetel kaotame me igapäevaselt sadu looma-, taime- ja putukaliike üle maailma. Ja seetõttu öeldakse, et loomaaiad on liikide säilitamiseks väga olulised. Aga kas tegemist on ikka liigirohkuse säilitajatega või hoopis loomade vangistajatega? Eriti kui arvestada tänapäevast tehnika arengut, mis võimaldavad luua virtuaalseid loomaaedu, niiet ükski olen ei peakski oma elupäevi trellide taga veetma. Gorilla blogis kirjutatakse asjast lähemalt. 

 

Loomaaia paradoks

Praeguselt kursilt on maailma raske tagasi keerata. Lugematud eluslooduse liigid on juba hävinud ning neid enam taastada ei saa. Küll aga saame me panna lõpu loomade ja looduse ekspluateerimisele. Üheks globaalseks loomade ekspluateerijaks on loomaaiad, keda nähakse kui liigirohkuse säilitajaid, kuid kes võtavad loomadelt vabaduse ega taga liikidele päriselt sobivaid elutingimusi.

Loomaaedade puhul on ühiskonnas näha selget dilemmat — ühel poolel on loomakaitsjad ja loodusaktivistid, kes tahavad igale eluslooduse liigile pakkuda võimalust nende naturaalsetes tingimustes elada. Teisel poolel kinnitatakse üheskoos loomaaedade endiga, et vaid eraldatus muust loodusest võib teatud ohustatud liike elus hoida, pakkudes samal ajal lastele ja täiskasvanutele võimalust haruldasi loomaliike oma silmaga näha.

 

Loomad virtuaalreaalsusesse

Mõned maailma ettevõtjad on leidnud aga uue nurga, mille alt eksootilisi liike inimesteni tuua, samal ajal loomi äri nimel häirimata. Sellel aastal avati Hiinas maailma kõige esimene VR loomaaed, ehk virtuaalreaalsuslahendustega loomaaed. Guangzhou Zoo juurde loodud perepark annab külastajatele võimaluse erinevaid eksootilisi metsloomi näha ning nendega suhelda ka virtuaalses reaalsuses.

 

VR loomaaias kasutatavad tehnilised lahendused lubavad külastajatel saada osa projekteeritud loomade elust ja tutvuda lähemalt isegi ammu välja surnud liikidega. Praeguseks on pargis projekteeritud 5000 erinevat looma 400 liigist. Loomaaias kasutatavad tehnoloogiad hõlmavad endas nii virtuaalreaalsust, liitreaalsust, 3D projektsioone ja holograafilisi laserprojektsioone. Külastajad saavad vaatemängu nautida VR-prillide ja mobiiltelefoni koostööl.

Samm loomasõbraliku maailma poole

Guangzhou virtuaalse loomaaia loomine ei tähenda inimkonna jaoks aga pelgalt üht toredat uut pereparki. Virtuaalsete lahenduste loomaaeda toomine tõotab saada revolutsiooniliseks ideeks, mille mõjul saab oluliselt vähendada loomade meelelahutustööstuses kasutamist ja nende vangistuses hoidmist.

Virtuaalreaalsusega ehedate elamuste pakkumine ei jää kindlasti vaid Guangzhou loomaaia pärusmaaks, vaid võib oodata, millal teisedki perepargid sellest eeskuju võtavad. Lisaks uudsusele ja humaansusele saavad virtuaalsed loomaaiad särada ka lõpmatute võimalustega. Tänu tehnoloogiliste lahenduste lõputule mängumaale saavad virtuaalsed loomaaiad oma programme piiramatult ümber teha. Puuriloomadest mööda jalutamise asemel saab dinosauruseid paitada, koos tiigritega mägedes luurata ja kaamelitega mööda Gobi kõrbe matkata. Kas ei kõla mitte ligitõmbavalt?

Eestigi võiks e-riigina oluliselt progressiivsemalt suunata oma fookuse tõeliselt elektrooniliste ja virtuaalsete lahendustele ning astuda samme Euroopa esimese virtuaalse loomaaia või akvaariumi rajamiseks.

 

Allikas: Gorilla

Fotod: vrroom.buzz, chinadaily.com.cn

 

Toimetas Sander Soomaa ja Gorilla

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt