10 vastuolu ja valeväidet GM-riisi kohta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. oktoober 2013 kell 13:03



GMO pooldajad on püüdnud müüa geneetiliselt muundatud kuldset riisi kui imerohtu pimedaks jäämise ja enneaegse surma vastu, kuna selles olevat kõrge beetakaroteeni tase. Sellel väitel puudub aga tegelik teaduslik alus ning sellist infot jagatakse pigem pimeda usu kui teadustöö põhjal. Portaali Natural News ajakirjanik Mike Adams on välja toonud 10 silmatorkavat vastuolu, mis on biotehnoloogiatööstuse väidetes kuldse riisi kohta.

 

 

1. Väitel, et kuldses riisis sisalduv beetakaroteen säilib ladustamisel ja toiduvalmistamisel ning imendub inimese organismis, puudub teaduslik alus.

Uuringuid, mis tõestaks, et kuldses riisis toodetud beetakaroteen jõuab tegelikult peale saagi koristamist, ladustamist ja toiduvalmistamist tervena inimese kehasse, pole kordagi läbi viidud. Selle väite tõesust ei ole võimalik lihtsalt eeldada, ilma et asjakohaseid uuringuid oleks reaalselt läbi viidud. Uuringud kuldse riisi ja beetakaroteeni tarbimise kohta viidi läbi laboritingimustes, mitte reaalsetes tingimustes.

 

2. Kuldse riisi pooldajad ignoreerivad täielikult geneetilise saastamisega kaasnevaid võimalikke keskkonnariske.

Puuduvad teadusuuringud selle kohta, kas geneetiliselt muundatud kuldse riisi kasvatamine avamaal on keskkonnale ohutu. Geneetilise saaste risk võib kaasa tuua naabruses olevate riisisortide saastamise ja muutumise ning seda probleemi on kuldse riisi pooldajad vastutustundetult vältinud. Samuti pole tähelepanu pööratud ohule, et geneetiline saastumine võib luua uusi kahjureid või mikroobseid nakkusi.

 

3. Puudub teaduslik alus väitmaks, et kuldse riisiga võib “ennetada pimedaks jäämist” või “ennetada surma”.

Sellealaseid kliinilisi uuringuid ei ole reaalselt läbi viidud, seega on kuldsest riisist tulenev väidetav kasu tervisele teaduslikult tõestamata. Samuti ei ole uuritud võimalikke kõrvalmõjusid. Sisuliselt võiks kuldse riisi tervisele kasulikku mõju nimetada soovmõtlemiseks.

 

4. Praeguste FDA (USA toidu- ja ravimiohutuseamet) määruste järgi saaks kuldset riisi pidada tunnustamata ravimiks, kuna GMO pooldajate väidete kohaselt saab sellega ennetada pimedaks jäämist ja surma.

Valdavalt ei tunnusta FDA ja peavoolu teadusskeptikud toiduainete ravitoimet kehale. Kuldse riisi kohta käivate väidete puhul näib olevat tehtud erand. FDA regulatsioonide kohaselt ei ole lubatud toiduainele omistada ravitoimet, kui teadusuuringud seda ei kinnita. Seega läheb kuldse riisi turunduskampaania FDA regulatsioonidega vastuollu.

 

5. Leitakse, et selliseid tõestamata väiteid võib teha ainult kuldse riisi kohta, aga vitamiinide ja mineraalidega ei kaasne mingisugust meditsiinilist kasu.

Kõiki tervisealaseid väiteid kuldse riisi kohta võib palju paremini kohandada porgandi ja muskusmeloniga – mõlemad on toidud, mis sisaldavad terviklikult ja loomulikult beetakaroteeni. Kuid igasugused sellealased väited, nagu saaks näiteks porgandite abil ennetada pimedaks jäämist, toovad enamasti kaasa teadusringkondade pahameele, kuna tegemist on kliiniliselt tõestamata väitega. Ometi omistatakse selliseid kasulikke omadusi ilma teadusliku tõenduseta kuldsele riisile. Sellise loogika kohaselt on tervisele kasulik mõju ainult nendel fütotoitainetel, mis sisalduvad GMO-toodangu sees.

 

6. Kuldset riisi kasutatakse poliitilise kiiluna, et lammutada geneetiliselt muundatud toitude jaoks kehtestatud ohutuseeskirju ning võimaldada biotehnoloogia tööstuse domineerimine globaalses põllumajanduses patenteeritud GMO-kultuuridega.

Biotehnoloogiatööstuse peamine eesmärk ei ole inimeste aitamine vaid ettevõtte kasumi suurendamine, ülemaailmse toiduturu üle domineerimine ning seemnete monopoliseerimine. Kuldset riisi kasutatakse argumendina, et kõrvaldada määrused, mis praegu piiravad GMO-kultuuride testimist ja juurutamist.

 

7. Kui A-vitamiini vaegus põhjustab nii palju kannatusi, oleks lahenduseks hoopis õpetada inimkonda kasvatama mitmekesisemat toitu kasutades säästva põllumajanduse tavasid.

Biotehnoloogiatööstus kasutab sageli loogilisi eksitusi, et tehtaks vale valik. Kuldse riisi kontekstis tähendab vale valik seda, et sa nõustud kuldse riisiga või tuhanded inimesed surevad alatoitumise kätte. See on vale valik, sest on palju muid võimalusi, millel ei ole geneetilise saastumise riski või ettenägematuid ohte. Näiteks bataadid, lehtkapsas, porgand, kabatšokk ja spinat sisaldavad palju A-vitamiini eelkäijat beetakaroteeni. A-vitamiini vaeguse probleemi annaks lahendada lihtsamalt, õpetades Aasias nende kultuuride säästvat kasvatamist, kasutades tolmlevaid patenteerimata seemneid, mida saab jagada ka järgmistele põlvkondadele. Kuldne riis ei ole üldse vajalik.

 

8. GMO põllumajandus on keskkonnale väga mürgine ja seda isegi GMO definitsiooni järgi. Geneetilise saastatuse risk ja glüfosaadi laialdane kasutamine koos GMO-kultuuridega võib tekitada palju suuremaid probleeme kui vitamiinipuudus riisis.

Kui eesmärgiks on kaitsta elu ja päästa inimelusid, on GMO täiesti vale lahendus. Selliste Roundup Ready kultuuride puhul, nagu näiteks sojaoad ja puuvill, pritsitakse glüfosaati valimatult tervel põllul. See ei saasta ainult maad, vaid ka ojasid ja jõgesid, ning see tekitab paratamatult superumbrohtu, mille likvideerimiseks tuleb mürkkemikaale kasutada veelgi enam.

 

9. Kui biotehnoloogia peamine eesmärk on aidata inimkonda, siis miks biotehnoloogiatööstus ei loobu kõikidest oma seemnete patentidest?

Osana strateegiast kuldse riisi abil leevendada GMO regulatsioone, on biotehnoloogiatööstus loobunud intellektuaalomandi nõuetest kuldse riisi puhul, kuid on säilitanud need nõuded muude geneetiliselt muundatud seemnete puhul. Kui need tooted “toidavad maailma” ja teevad head inimkonnale, siis miks ei kingi nad kõiki oma seemnete patente inimestele? Tõeline eesmärk on valitseda seemnevarusid ja seeläbi maailma toiduvarusid.

 

10. “Toitumise holokaust”? Või GMO hingekell?

Kuldse riisi veebisaidil väidetakse, et kui lapsed ei saa süüa kuldset riisi, siis on see samaväärne “toitumise holokaustiga”. Tegelikkuses võib selle kasutamine päästa valla tõelise geneetilise holokausti, kui mängitakse taime geenidega ebaloomulikul teel.

Teaduse ajalugu on täis jubedaid vigu, ettenägematuid olukordi ja kulukaid õppetunde neile, kes on hüljanud ettevaatusprintsiibi. Head kavatsused ei taga positiivseid tulemusi. See on ilmne Agent Orange’i, DDT, bisfenool-A, leegiaeglustite, talidomiidi ja teiste arvukate surmavate eksimuste puhul.

 

 

Allikas: Natural News

Foto: foodproductdesign.com

 

Tõlkis Doris Helina Fjuk

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt