21. jaanuar 2014 kell 21:02
Aeg-ajalt võib ühest suuremast meditsiiniuuringute andmebaasist Medline leida uuringuid, mis kinnitavad, et mitmete looduslike ainete tõhusus on vähiravis oluliselt üle konventsionaalsest lähenemisest. Aastal 2007 teadusajakirjas Planta Medica avaldatud uuringus leiti, et ananassist eraldatud ensüüm bromelaan on loomkatsete põhjal vähi ravimisel tõhusam kui keemiaravis kasutatav aine 5-fluorouratsiil (5-FU).
Bromelaani hakati lähemalt uurima juba 1890-ndatel. Tegemist on loodusliku seguga kahest proteaasist (valke lõhustavatest ensüümidest), mis on väga tõhus näiteks kollageeni lõhustamiseks. Seetõttu on bromelaani kasutatud liha pehmendamiseks enne küpsetamist ning toidulisandina mitmete terviseprobleemide leevendamiseks. See aitab seedeprobleemide korral, on põletikuvastase toimega ning seda on seostatud südame-veresoonkonna parema tervisega, astma leevendamisega ning immuunsüsteemi parandamisega.
Bromelaani võrdlus vähiravimiga on eriti tähelepanuväärne seetõttu, et 5-FU on vähiravis kasutusel olnud juba ligi 40 aastat, hoolimata selle ebatõhususest ning suurest kahjust tervetele kudedele ja rakkudele. 5-FU on väga toksiline fluoriidiühend nukleiinhappest uratsiilist,mis puhtal kujul on RNA tavapärane komponent. See peaks toimima kiiresti paljunevate rakkude puhul (lisaks vähirakkudele ka seedesüsteemi rakud, juuksejuured ja immuunsüsteemi rakud), mis seovad selle ühendi endaga ja pidurdavad sel moel RNA sünteesi ja valkude teket.
5-FU toksilisuse määr on kõrge, 7,5 grammi võtmisel on 50/50 tõenäosus selle tõttu surra. Bromelaani puhul on potentsiaalselt surmavaks koguseks alles umbes 680 grammi.Bromelaan kuulub ainete gruppi, millel on selektiivne rakke surmav toime, mis tähendab, et see suudab vähirakkudes kutsuda esile programmeeritud rakusurma, kuid ei kahjusta terveid kudesid ja rakke. Mitte ühelgi tänaseni loa saanud ravimil ei ole samasugust omadust, kuna kemikaalid ei toimi samal moel nagu looduslikud ained. Vähiravi on sisuliselt alles keskajas, hävitades patsientide elukvaliteeti ja olles sageli surma põhjuseks enne, kui kasvaja seda oleks. Mitmed vähisurmad, mille puhul on süüdistatud, et kasvaja on “keemiaravile resistentne“ või “eriliselt agressiivne“, võivad olla tegelikult põhjustatud keemiaravi mitteselektiivsest toimest – surmates nii vähirakke kui ka terveid kudesid.
Bromelaan, nagu paljud teised turvalised ja odavad looduslikud ained, ei saa vähiravis kasutamiseks luba, kuna see ei ole patenteeritav ega too seetõttu ravimifirmadele kasumit. Niikaua, kuni valitsustel puudub huvi sellelaadsete uurimuste rahastamiseks, ei ole loota, et konventsionaalse meditsiini kaudu pakutakse vähi raviks midagi muud kui ravimikompaniide jaoks kasumlikku keemiaravi.
Allikad: GreenMedInfo, Science, Natural News
Foto: healthimpactnews.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.