Rollimäng aitas aspergeril suhtlusprobleemidest üle saada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. aprill 2014 kell 15:10



Dungeons-and-Dragons-Arena-of-War-teaser-003

Foto: gamesinasia.com

Oleme varem kirjutanud sellest, et autismi aitab leevendada või isegi ravida soolestiku mikrofloora parandamine ja gluteenist ning piimatoodetest loobumine. Kindlasti on kasulikke nõuandeid veelgi, kuid üks ameeriklanna otsustas oma poega aidata üsna omapärasel moel – mängimisega. Toome teieni Delani ja tema poja Stormi (nimed muudetud) loo.

 

Delani pojal Stormil diagnoositi seitsmendas klassis autismispektrihäire, mis on sarnane Aspergeri sündroomile. See tähendab, et tal on raskusi inimestega suhtlemisel. Storm ei rääkinud sõnagi enne aastaseks saamist, aga paariaastasena oli temast saanud ülientusiastlik vestleja, paraku ei loonud ta silmsidet, vadrates lõputult vaid paaril teemal, kuulamata teiste vastuseid ning korrutades pidevalt mõnda sõna või fraasi. Selle tõttu oli tal raske sõpru leida ja sotsiaalseid oskusi arendada.

Stormi ema leidis probleemile lahenduse tuntud rollimängu “Dungeons and Dragons” kaudu. Tegu on fantaasia-rollimänguga, mis põhineb traditsioonilistel miniatuuripõhistel sõjamängudel, kus löövad kaasa fantastilised ja müütilised olendid. Mängijad teevad oma käike kordamööda ning peavad saavutama erinevaid eesmärke: leidma mõne eseme, kellegi kõrvaldama või lõksust päästma jne. Mängus on palju järgimist vajavaid reegleid ning lõviosa edust sõltub mängijatevahelisest koostööst, loomingulisusest ja õnnest.

 

Huvi mängu vastu aitas ka päriselus reegleid järgima õppida

Storm oli mängust väga huvitatud ning peagi liitusid temaga ka mõned klassikaaslased. Alguses oli poisil väga raske reeglitega kohaneda: ta ei suutnud oma korda oodata, ignoreeris teiste mängijate ideid ning surus oma läbimõtlemata plaane läbi. Selle tagajärjel nurjusid sageli kogu meeskonna eesmärgid, mis sundis Stormi õppima reeglitest kinni pidama ja teistega arvestama.

Tasapisi said mängureeglid poisile selgeks ning ta suutis rahulikult oodata oma korda ja teha teistega koostööd. Stormi ema märkas, et poiss oli hakanud mängust õpitut rakendama ka päriselus: ootama vestlustes oma järge, surumata arvamusi ja ideid peale. Ta tegi suhtlemisel aina suuremaid edusamme.

Nüüd, kümme aastat hiljem, on Stormist saanud elus hästi hakkama saav noormees, kes tunnistab, et “Dungeons and Dragons” aitas teda omal ajal väga palju: see mäng aitas tal leida sõpru ja sotsialiseeruda, sest see oli koolis kõigi jaoks ühine teema, mida igal nädalal arutada. Stormi sõnul said mitmekesi koos mängimise kogemustest oskused, mida sai edukalt rakendada ka pärismaailmas. Rollimäng õpetas talle seda, et suhtlemisel tuleb arvestada teise poole kavatsustega ja asjade omavahel arutamises ja läbirääkimises peitub suhtlemise võti. Järjepidev harjutamine aitas tal probleemidest üle saada ja mängu kaudu leidis ta endale uusi sõpru.

 

Allikas: The Good Men Project

 

Toimetas Annika Urvela

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt