Geenmuundatud mais võib olla mürgine

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. mai 2013 kell 14:10



Geenmuundatud toitu üritatakse meile näidata ohutu lahendusena, mis päästab maailma. Tõsiasi on aga see, et manipuleeritud geenidega taimede mõju nii keskkonnale kui inimesele on väga vähe uuritud. Eelmisel aastal tehtud võrdlus lähestikku kasvava GMO- ja tavalise maisi vahel annab aga selge signaali, et GMO-teraviljast on targem eemale hoida.

 

Põhjus, miks põhjalikke ja erapooletuid uuringuid kuskilt saada ei ole, on see, et vähemalt USA-s on suured põllumajandusfirmad võtnud endale veto-õiguse kõikide sõltumatute uuringute üle, mis kasutavad nende taimi. Teadlased peavad neilt luba küsima, enne kui midagi avaldada tahavad ja nii ei jõuagi suurfirmadele ebasobivad uuringud kunagi avalikkuse ette. Seda on tunnistanud ka teadusajakiri Scientific American.

Kuna suuri uuringuid on raske teha ja inimesi uinutatakse pidevalt mõttega, et geenitehnoloogia põllukultuuride muutmiseks on suur teene ühiskonnale, on vahel vaja väikest äratuskõne. Üks selline on veebilehel Moms Across America avaldatud kahe maisi võrdlus, mis kindlasti ei pretendeeri absoluutsele tõele, kuid peaks kõik kainelt mõtlevad inimesed vähemalt ettevaatlikuks tegema.

Tavalise ja GMO-maisi vaheline võrdlus viidi läbi samal meetodil nagu pinnaseproovid. Uuring jõudis veebileheni tänu Kanada farmerile, kes müüb viimasena Kanadas harilikku maisi.

Analüüsist nähtub, et lisaks sellele, et geenmuundatud maisis on oluliselt vähem erinevaid kasulikke aineid, on seal ka potentsiaalselt mürgiseid ühendeid, mida tavamaisist üldse ei leia. Nendeks on kloriidid, formaldehüüd ja glüfosaat.

Glüfosaat on ilmselt ka üks põhjustest, miks kasulikke aineid GMO-maisis vähem on, sest see seob endaga mineraale nagu mangaan, koobalt, raud, tsink ja vask ja n-ö tõmbab nad maisist välja. Nii näitab analüüs, et tavamaisis on 7 korda kõrgem mangaani tase, 56 korda kõrgem magneesiumi tase ja lausa 437 korda kõrgem kaltsiumi tase. Kõik need on organismi talituseks vajalikud ained.

Glüfosaat on üks enimkasutatavaid pestitsiide ja üks neist meetmetest, mis peaks GMO-maisi kahjurikindlaks muutma. Putukate tapmiseks mõeldud ühend pole loomulikult hea ka inimestele.

Formaldehüüd on samuti väga mürgine, tugev allergeen ja seostatav ka vähi tekkega. On kindlaks tehtud, et juba 0.97 osakest miljoni kohta on mürgine, kui loomad selle ära seedivad. Aga analüüsi kohaselt oli GMO-maisis see sisaldus enam kui 200-kordne! Selle pärast väldivad ilmselt loomad ka GMO-maisi, kui neile valik anda. Võib-olla tunnevad nad mürgise formaldehüüdi lõhna.

 

Allikad: Moms Across America, RT, NaturalNews

Foto: geneticliteracyproject.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt