17. mai 2013 kell 21:40
WHO andmetel elavad inimesed praegu kauem kui kunagi varem ning mingeid langusmärke siin näha veel ei ole. Ülemaailmne keskmine eluiga on suurenenud 64 aastalt (1990) kuni 70 aastani (2011). See tähendab keskmiselt kaheksatunnilist eluea pikenemist päevas viimase 20 aasta jooksul, kirjutab ERR-i teadusportaal.
2011. aastal oli globaalne eluiga sündimisel 72 aastat naistel ja 68 aastat meestel. 60 aasta vanused mehed võisid hinnanguliselt elada veel 19 aastat ja sama vanad naised 21 aastat – see on kaks aastat enam kui 1990. aastal.
Sellise üldise eluea pikenemise taga on oluline vähenemine lapseea suremuses viimasel kümnendil ning arstiabi paranemine Hiinas ja Indias. Eluiga on langenud Põhja-Koreas, Lõuna-Aafrikas, Lesothos, Simbabves ja Liibüas. Igal pool mujal on näha paranemist või siis stabiilsust.
Isegi pikema elueaga maades on inimestele mõned aastad lisandunud, mis näitab, et loodusliku piirini pole elueas veel jõutud. 20-ndal sajandil kasvas eluiga kõrge sissetulekuga maades 2-2,5 aastat kümnendi kohta. Graafiku tipus olevates riikides, nagu Jaapanis, Austraalias ja Šveitsis on eluea kasv endiselt jätkuv.
Allikas: ERR
Loe lisaks: Medline Plus
Foto: Live Happier
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.