25. mai 2023 kell 14:26
Hea punane vein pole lihtsalt üks alkohoolsetest jookidest, vaid tõeline ambroosia, mis nõrgub võimsatest aroomiainetest ja antioksüdantidest. Veinis sisalduvad polüfenoolsed ühendid nagu resveratrool ja tanniinid (katehhiinid ja epikatehhiinid) hoolitsevad organismi oksüdatiivse stressi vähendamise eest ning annavad kudedele põletikuvastase kaitse, seda loomulikult mõõduka tarbimise puhul. Ei maksa unustada, et vein on tarkade inimeste jook, kirjutab Telegramile integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.
Kusjuures tumedates viinamarjades on rohkem antioksüdante. Malbec, Petite Sirah, St. Laurent ja Pinot Noir on võrreldes teiste veinidega kõrgema resveratrooli sisaldusega. Malbeci viinamarjal on kõige paksem nahk ja seega ka kõige suurem resveratrooli sisaldus.
Siinkohal olgu ära toodud mõned paljudest terviseboonustest, mis mõõduka (!) veinitarbimisega kaasnevad:
Tervise toetamise eesmärgil tuleks kindlasti eelistada mahedalt kasvatatud viinamarjadest tehtud veine. 2008. aastal tehtud uuringutes leiti raskmetalle 15-st Euroopa, Lõuna-Ameerika ja Lähis-Ida riigi veinist. Veinidesse lekkinud raskmetallid võivad olla pärit nii pestitsiididest kui pinnasest. Kõige rohkem leiti raskmetalle Ungari. Slovakkia, Prantsusmaa, Austria, Hispaania, Saksamaa ja Portugali veinidest. Kõige paremini läks antud analüüsis Itaalial ja Argentinal. Kanada ja USA veinid uuringus ei osalenud, kuid on teada et Kalifornia veinides on leitud rohkelt glüfosaadi jääke.
PS. 25. mai on rahvusvaheline veinipäev! Pühitsegem! 🙂
Liis Orav
integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja
Allikad: lingid artikli sees
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.