Kas mürasummutavad kõrvaklapid kahjustavad kuulmist?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. aprill 2025 kell 13:05



Mürasummutavad kõrvaklapid on muutunud üha populaarsemaks, võimaldades kasutajatel summutada ümbritsevat müra ning nautida muusikat või muid helisid madalamal helitugevusel. Kuigi nende kasutamisel on mitmeid eeliseid, on teadlased ja audioloogid hakanud pöörama suuremat tähelepanu võimalikele ohtudele, mida sellised seadmed võivad pikaajaliselt kuulmisele ja aju helitöötlusele põhjustada.

 

Kuidas mürasummutavad kõrvaklapid töötavad?

Kõrvaklapid kasutavad aktiivset mürasummutust (Active Noise Cancelling – ANC), mis tähendab, et need tuvastavad välised helid ja genereerivad vastupidise sagedusega helilained, et need summutada. See võimaldab kuulajal nautida muusikat või vaikust ka mürarikkas keskkonnas, näiteks lennukis, rongis või avatud kontoris.

Kuigi see tehnoloogia aitab vältida kuulmiskahjustusi, vähendades vajadust kõrge helitugevuse järele, võivad tekkida ka kõrvalmõjud, kui mürasummutus on pidevalt sisse lülitatud.

 

Võimalikud riskid ja negatiivsed mõjud

Mitmed eksperdid on väljendanud muret mürasummutavate kõrvaklappide liigse kasutamise üle ning esile on tõstetud järgmised ohud:

1. Kuulmiskahjustus pikaajalisel kasutamisel
Kuigi mürasummutus võimaldab kuulata muusikat madalamal helitugevusel, võib see ka julgustada kasutajaid tõstma helitaset ohtlikule tasemele. Kui kõrvaklappe kasutatakse pidevalt väga kõrgel helitugevusel, võib see põhjustada kuulmislangust või tinnitus‘t (kõrvade vilistamine või kohin).

2. Auditoorse töötlemise häired (APD)
Teadlased on mures, et pidev

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.