3. august 2020 kell 18:24
Deodorant on üks peamisi hügieenivahendeid, mis meil enamusel kõigil olemas on. Kuid paljud ei tea, milliseid ohtusid see tavapärane asi peita võib. Me määrime kaenla alla higilõhna vähendamiseks iga päev potentsiaalselt ohtlikke kemikaale. Asja teeb veel hullemaks, kui kasutada deodoranti vahetult pärast kaenlaaluste raseerimist, sest väikesed nahakahjustused võimaldavad kemikaalidel lihtsama pääsu läbi naha verre.
Alumiinium
Kõige tavalisem koostisaine, mida kasutatakse higistamisvastastes nn antiperspirant-deodorantides, on alumiinium. See on metall, mis deodorandi koostises aitab blokeerida poore, millest higi väljuma peaks. Samas on alumiiniumi liigset kogust kehas seostatud rinnavähi ja Alzheimeri tõve esinemisega.
Paljud uuringud on näidanud, et rinnavähi ja eesnäärmevähi juhtude sagenemise ning higistamisvastaste deodorantide suurenenud kasutamise vahel on seos. Praegu on ametlik seisukoht selles osas „ootame-vaatame“, kuni esitatakse veenvamaid uuringuid.
Parabeenid
Parabeenid on sünteetiliste säilitusainete rühm, mida võib deodorantides leida sageli. Õieti leidub neid enamikus kehahooldusvahendites ja need imenduvad läbi naha kergesti.
Suurim mure sellega seoses on asjaolu, et nende imendumine kehas võib häirida hormonaalsüsteemi õrna tasakaalu, põhjustades tüdrukutel varajast puberteeti ning suurendada hormonaalsüsteemi kasvajate ohtu. Samuti on leitud seoseid organismi parabeenide sisalduse ja sünnidefektide vahel. Rinnavähi biopsia proovides on leitud kuut erinevat parabeeni.
Propüleenglükool
Propüleenglükool on tavalistes ja higistamisvastastes deodorantides üsna levinud koostisaine. See on naftapõhine aine, mida lisatakse kosmeetikatoodetesse pehmendajana, kuna selle libe konsistents muudab nahahooldustooted kergemini nahale määritavaks.
Propüleenglükool on kinnitatud väikestes kogustes turvaliseks. Suurtes kogustes kahjustab see aga kesknärvisüsteemi, maksa ja südant. Kuna seda kemikaali leidub tänapäeval isegi valmistoidus, siis on mõistlik võimalusel sellega kokkupuuteid vähendada. Sel põhjusel on terviseteadlike tarbijate hulgas muutunud aina populaarsemaks propüleenglükoolivabad tooted.
Ftalaadid
Ftalaadid on veel üks deodorantides leiduv kemikaalide rühm, mida tasuks vältida. Ftalaate kasutatakse kosmeetikas, sünteetilistes lõhnades, plastis, kehahooldustoodetes ja meditsiinitarvikutes. Aine ülesandeks on konsistentsi parandamine, kuna see aitab teistel koostisainetel lahustuda.
Ftalaate on seostatud väga paljude terviseprobleemidega. Viljakas eas naiste veres ja uriinis leitud kõrget ftalaatide taset on seostatud kõrgema sünnidefektide riskiga. Arvatavalt häirivad ftalaadid hormooniretseptorite tööd ja suurendavad rakkude muteerumise tõenäosust.
Triklosaan
Veel üks deodorantides leiduv tavaline koostisaine on triklosaan. Seda kasutatakse lõhna hävitava ja antibakteriaalse toime pärast. Sagedasti lisatakse seda ka antibakteriaalsetele seepidele, niisketele salvrättidele ja kätepuhastusgeelidele. USA toidu- ja ravimiohutusamet on klassifitseerinud triklosaani pestitsiidiks.
Keskkonnakaitseamet nimetab seda potentsiaalseks kartsinogeeniks. Selle tõttu on paljud ettevõtted selle aine oma toodangust eemaldanud, kuid siiski on see veel jäänud paljudesse toodetesse.
Supermarketi riiulitel leiduvatele deodorantidele tasub otsida tervislikumaid ja ohutumaid alternatiive mahepoodide riiulitelt. Aga paljud naised on leidnud ka, et selline lihtne vahend nagu söögisooda aitab neutraliseerida higilõhna kaenla all.
Allikad: CBS News, Daily Green, Rise Earth, Natural News, Rise Earth 2
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.