Uurimus: keemiaravi võib soodustada rinnavähi arengut

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2018 kell 16:48



Alternatiivravi ringkonnad on juba pikka aega veendunud selles, et keemiaravi ei ole vähiravis kaugeltki tõhus ega turvaline meetod. Nüüd näib, et ka konventsionaalse meditsiini hiiglaslik masinavärk hakkab tegema esimesi samme kursi muutmisel. Venemaa teadlased on leidnud, et operatsioonieelne (neoadjuvant) keemiaravi võib rinnavähi korral hoopis stimuleerida kasvajarakkude arengut.

 

Operatsioonieelset keemiaravi kasutatakse eesmärgiga kahandada kasvaja suurust ning teha selle eemaldamine operatsiooni käigus lihtsamaks. Teadusajakirjas Siberian Journal of Oncology avaldatud uurimustöö käigus leiti, et 23% uuringus osalenud naistest tekkisid keemiaravi käigus uued vähirakud ning kasvaja muutus ravi suhtes resistentsemaks. Samuti levis pea kõikidel neil naistel kasvaja metastaasidena edasi.

Teadlaste Nikolai Litvjakovi ning Marina Ibragimova juhtimisel läbi viidud uuringus võeti operatsiooniks valmistuvatelt rinnavähi patsientidelt biopsia (koeproov) ning vaadeldi vähirakkude kromosoomide muutuseid. Uuringus osalenud naised said enne operatsiooni 2-4 kuuri keemiaravi. Peale operatsiooni võeti naistelt taas koeproov, et uurida ravi mõju kasvajarakkudele. Enamuse naiste puhul aitas keemiaravi osaliselt või täielikult vähirakud hävitada, kuid tervelt viiendiku puhul muutis keemiaravi kasvaja hoopis agressiivsemaks – ravile halvemini alluvaks ja kiiremini mujale kehasse levivaks. Uuringu põhjal leiti, et ilma kahtluseta peaks keemiaravi olema eranditult individuaalne otsus, olenevalt kasvaja omadustest ning patsiendist.

Enamus keemiaravi ravimeid on oma olemuselt mutatsioone tekitavad. Need võivad tekitada vähirakkudes geneetilisi muutuseid, mis võivad viia nende hävimisele või raviga kohanemisele. Teadlased püüavad välja selgitada, millistel juhtudel võib kasvaja ravi tagajärjel hoopis resistentsemaks muutuda. Ibragimova loodab, et selle avastamisel on võimalik välja töötada personaalse vähiravi metoodika, mille põhjal otsustada, millised patsiendid vajavad keemiaravi ning milliseid ravimeid neile määrata.

Selle uuringu tulemused peaks kindlasti inspireerima tõsisemaid uuringuid selles vallas kui turvaline keemiaravi siiski on. 23% enam agressiivseid ravimresistentseid ja metastaasidega vähi vorme on tõsine statistika, mida ei tohiks kergekäeliselt märkamata jätta. Kahjuks ei ole ravimitööstus selliste uuringute toetamisel väga abivalmis, kuna need ohustavad otseselt nende kasumit. Keemaravi on raskete kõrvalnähtudega raviviis, mis hävitab terveid rakke samal kombel, kui vähirakke ning mille puhul on juba pikka aega kahtlustatud, et see soodustab vähi levikut teistesse keha osadesse.

 

Allikad: Medicalxpress, Eurekalert

Foto: cancerfrontline.org

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt