Kohvi ja mee segu on köha ravimisel apteegiravimitest tõhusam

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. oktoober 2013 kell 18:30



Taas kord on saanud teaduslikku tuge tõik, et loodusravimid on tõhusamad ja turvalisemad kui sünteetilised ravimid. 2013. aasta alguses ilmunud teadusartikkel kirjeldab kliinilisi katseid pikaajalise köha ravimisel kohvi ja mee seguga ning võrdluseks on võetud samade sümptomite leevendamine süsteemsete steroididega. Leiti, et mee ja kohvi segu on köha ravimisel tõhusam kui prednisoloon või rögalahtisti guaifenesiin.

 

Infektsioonijärgseks köhaks nimetatakse pärast ägedat hingamisteede haigust (näiteks kopsupõletikku või bronhiiti) jäänud köha, mis sõltumata tekitajast võib kesta sageli pikka aega (2–4 kuud) ning vaibub aegamööda. Tavapärane ravi sellise köha puhul võib tähendada suurt hulka kangeid ravimeid, millel on tõsised kõrvalnähud.

Iraani teadlased viisid 2008.–2011. aastatel läbi võrdleva uuringu patsientidel, kellel oli enam kui kolm nädalat kestnud köha. Ravimiseks kasutati kolme erinevat meetodit:

* kohvist ja meest segatud pasta, mis sisaldas 20,8 grammi mee kohta 2,9 grammi lahustuvat kohvi;

* 13,3 mg prednisolooni;

* 25 mg guaifenesiini.

Patsiendid pidid ette antud koguse ravimit lahustama soojas vees ning jooma seda iga kaheksa tunni tagant ühe nädala vältel. Enne ja pärast ravikuuri hinnati nende köha tõsidust ning sagedust. Tulemused näitasid, et kohvi ja mee segu ületas ravitulemustelt mõlemaid sünteetilisi ravimeid olulised määral. Prednisoloon oli pisut tõhusam kui guaifenesiin, kui kumbki ei olnud ligilähedaseltki sama tõhus kui mee ja kohvi segu.

Uuringut läbi viinud teadlased kirjutasid: “Igal aastal kulutatakse köha ravimisele ja kontrolli alla saamisele miljardeid dollareid, kuigi köharavimite tegelik mõju ei ole kuigi usaldusväärne. Kuigi infektsioonijärge köha moodustab kõigist köha juhtumitest kõigest 11–25% ning see ei põhjusta puuet ega suremust, on see siiski suur kuluallikas meditsiinisüsteemile. Mesi ja kohv on looduslikud söödavad koostisained, mis on turvalised, sobivad, vähem kulukad kui ravimid ning kergesti kättesaadavad. Lisaks on tõestatud, et need on lühikese aja vältel tõhusad.“

Lisaks oluliselt suuremale tõhususele puuduvad mee ja kohvi segul ka sünteetilistele ravimitele omased kõrvalnähud. Aina suurem hulk biomeditsiinilisi uuringuid kinnitavad seda, mida rahvatarkus on juba ammu näidanud: looduslikud vahendid nagu vürtsid, vitamiinid ja toiduained on sageli oluliselt tõhusamad ja turvalisemad kui sünteetilised ravimid.

 

Allikad: Green Med Info, Primary Care Respiratory Journal

Foto: greenmedinfo.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt