Kuidas kaitsta ennast ja oma lapsi kiirguse eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. mai 2013 kell 8:59



 

Paljud inimesed ei lase end mobiilivõrkude ja juhtmevaba interneti levialas olemisest häirida, kuid väikesele hulgale inimestele põhjustab see ägedaid tervisekahjustusi. Aga ka suurem enamus, kes ei pane kiirgusväljas olemist igapäevaelus tähele, ei pääse siiski selle mõjust keharakkudele.

 

Euroopas on vaid mõned riigid, kes on pidanud vajalikuks oma kodanikke selles valdkonnas informeerida ja kaitsta kohustuslike infosiltidega mobiiltelefonide pakenditel. Prantsusmaal on alla 15-aastastel lastel GSM-telefonide kasutamine keelatud. Euroopa Komisjonis on vastu võetud resolutsioon, mille alusel soovitatakse koolides täielikult piirata mobiiltelefonide ja juhtmevaba interneti kasutamist.

Viimasel ajal diagnoosivad perearstid aina tihemini kroonilisi ja pealtnäha põhjuseta tervisehädasid. Paljud neist võivad olla põhjustatud liigsest kiirgusväljas viibimisest. Probleem on halvenenud pärast laialdast 3G ja WiFi võrkude kasutuselevõttu ning võib ainult oletada, mida toob kaasa neljanda põlvkonna 4G võrkude tulek.

On leitud, et mitte-ioniseeriva kiirguse väljas olemine muudab kortisooli taset veres, vererõhku ning teisi vere näitajaid. Eksperimentides, kus hoiti planktonit WiFi ja 3G levialas, see suri või deformeerus paari päeva jooksul. Mida teeb see sel juhul meie rakkudega? On avaldatud arvamust, et laste hulgas aina rohkem levinud hüperaktiivsus, krooniline väsimus ja teadmata põhjusel esinevad nutuhood beebidel võivad olla põhjustatud liigsest kiirgusväljas viibimisest.

Inimene on üsna vastupidav ja keskkonnatingimustega kohanev. Kuid ööpäevane kiirgusrünnak on muutunud väga lühikese aja jooksul väga intensiivseks. Isegi öösel ei saa keha sellest puhkust. Igaühel on kodus lisaks enda WiFi võrgule ka naabrite võrk, mobiiltelefonid on tihti voodi lähedal öökapil ning lauatelefonidki on juhtmevabad. Lapsed mängivad tihti pihu- ja tahvelarvutitega ning tagatipuks on mobiilimastid sageli elumajade külge kinnitatud. Kiirguse standardid on kehtestatud silmas pidades ühte kiirgavat seadet, kuid me elame tänapäeval väga paljude seadmete mõjuväljas.

 

Mida sa saad teha?

Püüa vältida mobiiltelefoniga helistamist ja kasuta käed-vabad süsteemi, saada sõnumeid või helista lauatelefonilt tagasi. Lülita välja telefoni WiFi, Bluetooth ja 3G võrgud selleks ajaks, kui sa neid ei kasuta. Hoia telefoni oma keha lähedal nii vähe kui võimalik. Kasuta kodus internetikaablit WiFi asemel ning kui see ei ole võimalik, siis lülita WiFi ööseks välja. Igasugused kiirguse eest kaitsvad seadeldised on väga vähe tõestust leidnud, kõige parem kaitse on kiirgusvälja vältimine ja ennetamine.

Tee kindlaks, et autos on Bluetooth välja lülitatud, paljud raadiod edastavad pidevalt Bluetoothi signaali, otsides telefoni, millega ühendust luua, samuti ka navigatsioonisüsteemid.

Kui sul on kooliealisi lapsi, siis palu koolil piirata või täielikult loobuda WiFi võrkudest. On piisavalt tõendusmaterjali, et lastel ei ole pidev kiirgusväljas viibimine soovitatav. Nii Maailma Tervishoiuorganisatsioon kui ka Euroopa Komisjon on seda seisukohta väljendanud ning Kanadas ja mitmel teisel maal on WiFi kasutamine koolides keelatud. Prantsusmaal on keelatud lastel kooli võtta ja kasutada mobiiltelefoni.

Öösel peaks kehale võimaldama puhkust, inimene on une ajal kiirgusvälja kahjustavale toimele tundlikum. Voodi ümber peaks olema elektrilisi seadmeid minimaalselt ning mobiiltelefoni võiks uneajaks panna lausa teise tuppa ära.

 

Allikas: Waking Times, The UK Column

Foto: tech2.in.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt