Kuidas toetada tervist ravitoimega seente abil?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuni 2022 kell 8:54



Inimesed on seeni korjanud ja kasutanud nii söögiks kui ka meditsiinilisel eesmärgil juba esiajast peale. Traditsioonilises idamaade meditsiinis hinnatakse seeni ravimitena. Tuhandeid aastaid tagasi raviti näiteks nahainfektsioone mitmesuguste hallituste ja seente abil. Meie esivanemad mõistsid, et hallitused ja seened võivad meie tervisele kasulikud olla ning neid iidseid tarkusi tasub meelde tuletada.

 

Seened ja immuunsüsteem

Lääne inimesed on seente ravitoime avastanud suhteliselt hiljuti. Penitsilliin, mida omal ajal peeti imerohuks, pärineb Penicillium notatum’i nimelisest seenest ning see avastati alles 1928. Ilma selleta olid tänapäeval lihtsasti ravitavad nahakahjustused varem potentsiaalselt surmatoovad.

Üle maailma uurivad teadlased seentes leiduvaid polüsahhariide, et paremini mõista, miks on neil nii tugev ravitoime. Polüsahhariidid, mida teatakse ka beetaglükaanidena, on immuunsüsteemi tugevdava toimega. Oluline on teada, et kindlatel seentel, nagu näiteks shiitake ja reishi seened, on viirusevastane ja antibiootiline toime ning nende kasvatamisest oma ravimtaimede aias võib olla kasu pikemaajalise hädaolukorra puhul.

Kuna seentes on hulgaliselt antioksüdante, olulisi mineraale ning neil on viirustevastane ja antibiootiline toime, on neid kasutatud erinevate haiguste ravis, nagu näiteks allergiad, artriit, südamehaigused, menopausi ja HIV-sümptomite leevendamine ning isegi vähiravi. Seened on aminohappelise koostise ja kergema seeduvuse pärast keha jaoks paremad valguallikad kui liha. Seentes sisalduvad mineraalained aitavad kõikides kehas toimuvates protsessides kaasa.

Seleen toimib koos E-vitamiiniga, tootes vabu radikaale neutraliseerivaid antioksüdante, millel on rakke kahjustav toime.

Kaalium on keha jaoks hädavajalik mineraal – kaaliumirikast dieeti soovitavad arstid kõrge vererõhu ja insuldi ennetamiseks.

Vask aitab kaasa punaste vereliblede tootmisele ning toimib koostöös rauaga (mida ka seentes leidub).

Betuliinhape võitleb kehas viiruslike ja kasvajaid tekitavate ühenditega.

Triterpeenid alandavad kolesterooli, parandavad vereringet, puhastavad maksa mürkidest, ravivad hepatiiti, bronhiiti, astmat ja köha.

Germaanium võitleb vabade radikaalide vastu, aitab puhastada verd, normaliseerib vererõhku ning ennetab kasvajate teket.

 

Paljud seened saavad oma tervislikud omadused puudest, millega sümbioosis need kasvavad. Puu poolt aastate jooksul absorbeeritud elemendid ja mineraalid kontsentreeruvad seenes ning need on kättesadavad sellest seenest tee valmistamisega. Samuti saab seentest dehüdreerimise ja uhmerdamise abil pulbri, mida lisada suppidele. Tervisetoidupoed müüvad sageli sarnaselt pulbriks jahvatatud seeni kapslite kujul. Kuid paljud on leidnud, et ise kasvatamine on sama tõhus.

 

Kuidas valmistada seentest ravimeid?

Seentest ravimite valmistamine ja säilitamine ei ole keeruline. Paljude allikate andmetel on kõige tõhusam ja lihtsam viis valmistada seentest teed. Kuum vesi lõhustab rakuseinad ning vabastab polüsahhariidid. Paljusid seeni on lihtne kuivatada ja näiteks shiitake seene puhul on leitud, et selle ravitoime suureneb küpsetamise või kuivatamisega.

 

5 populaarsemat meditsiinilise toimega seenetüüpi

Seente ja nende mõju kohta inimese kehale on tehtud teadusuuringuid alates 1960-ndatest. Seentest on eraldatud üle 220 kasvajavastase toimega ja 42 viirusevastase toimega ainet. On leitud üle 150 erineva liigi ravitoimega seeni, mis pidurdavad kasvajate arengut, eriti seedesüsteemis, söögitorus ja kopsudes, kuid mõned seened näivad olevat teistest peajagu üle.

Kuninglik aedšampinjon (Agaricus bisporus) sisaldab suurel määral vaske, mis aitab kaasa punaste vereliblede loomele. Vask kaitseb keha vabade radikaalide toime eest, aitab raual kehas imenduda, toetab luukoe moodustumist ning vere hüübimist. Kruusitäis küpsetatud aedšampinjone sisaldab 16% keskmisest päevasest rauavajadusest, mis on oluline vereloome ja üldise energiataseme jaoks.

Kuigi see liik ei sisalda eelnevalt mainitud kasulikke polüsahhariide, sisaldavad need ohtralt looduslikke vähivastaseid aineid, mille kasulikkus on eriti palju tõestust leidnud rinnavähi puhul. Lisaks sisaldavad need sarnaselt teistele seentele viiruse- ja bakterivastaseid aineid. Neid võib küpsetada, toorelt süüa või teeks teha.

Kasekäsn ehk must pässik (Inonotus obliquus) sisaldab vähivastaseid toimeaineid. Enamasti leiab seda seent kasepuudelt, kuid vahel ka jalakatelt, leppadelt ja pöökidelt. Tegemist on parasiitse seenega, mis hakkab kasvama puu kahjustatud koha peal. Selles seenes on väga palju antioksüdante ning seda kasutatakse immuunsüsteemi stimulandina, põletikuvastase vahendina, kõhuprobleemide ja sooleparasiitide korral, maksa ja südamehaiguste ravis, erinevate vähi vormide vastu, kõrgvererõhktõve korral, diabeedi raviks ning HIV/AIDS-i sümptomite leevendamisel. Sellest tee valmistamiseks tuleb seent enne neli tundi leotada, et see pehmemaks muutuks ning siis panna kuuma vee sisse.

Hiina kedristõlvik (Cordyceps sinensis) tugevdab nii keha kui ka mõistust. See seen kasvab endoparasiidina liblikarööviku kehas. Seda on kasutatud erinevate vähiliikide, sealhulgas ka lümfoomi ravis. Kedristõlvik toimib immuunsüsteemi stimulandina ning sellel on antioksüdantsed omadused. Sellel on bronhe laiendav ja köha leevendav toime, mistõttu see on tõhus astma ja teiste respiratoorsete haiguste sümptomite leevendaja. Kuna see parandab vereringet, siis on seda kasutanud paljud kestvussportlased treeningu ajal, et aidata oma energiataset tõsta. Kasutamiseks on tavaliselt pulber, mida lisatakse toidule või millest tehakse teed.

Lakkvaabik (ka läikvaabik, Reishi, Lingzhi) (Ganoderma lucidum)on idamaade meditsiinis tuntud kui surematuse seen ja ülestõusmise taim. Seda on kasutatud üle 4000 aasta, et parandada tervist, pikendada eluiga, saada vastupanuvõimet haigustele ja energiat ning parandada mälu. Seda seent kasutatakse toetava ravimina vähi ja hepatiidi puhul. On teada, et see pikendab lümfirakkude eluiga, alandab vererõhku, ennetab südamehaigusi ja artriiti ning suurendab igapäevast energiataset. Kuna see on väga puine ja värskena söödamatu, siis traditsiooniliselt valmistatakse sellest teed. Vahel müüakse seda jahvatatud kohvilaadse puruna, mida saab lisada toidule, ning kapslite kujul.

Shiitake seen (Lentinula edodes) on kõigist ravitoimega seentest kõige enam uuritud. Sellel on antihistamiinne (allergiavastane) toime ning see aitab võidelda kõrge vererõhu, vähi ja kasvajatega. Sellel on teisi seeninfektsioone ja viiruseid tõrjuv toime. Shiitake sisaldab kaheksat eri tüüpi aminohapet, mis on paremas vahekorras kui piimas munades ja sojas ning see on hea vitamiiniallikas, sisaldades A-, B-grupi ja D-vitamiini ja niatsiini. Seda on kasutatud loodusliku antibiootikumina, kõrge kolesterooli vastu, maksahaiguste ravis (nagu hepatiit ja tsirroos), üldise immuunsüsteemi toetajana ning diabeedi ravis.

Värsketest või kuivatatud seentest saab teha teed ning on leitud, et shiitake ravitoime küpsetamise või kuivatamisega isegi paraneb.

Alates hallitusseentest, millest eraldati penitsilliin ning jätkates sadade sortide ravitoimega seentega, on selge tõdemus, et emake loodus on meie parim raviarst ning meie esivanemate ravimikapist võib leida nii mõndagi väärtuslikku.

Kõikide seente puhul on alati väga oluline meeles pidada, et sa pead hästi teadma ja tundma seent, mida sööd, sest seeneriigis leidub ka suur hulk mürgiseeni.

 

Ravitoimega seente ekstrakte sisaldavad tooted leiad näiteks SIIT.

Allikad: Natural Medicine, Natural NewsHealthLine, NCBI

Loe ka: The Guardian

Artikkel ilmus Telegramis esmalt oktoobris 2013.

Foto: iStock

 

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt