27. märts 2014 kell 18:45
Küüslauk on üks tõhusamaid looduslikke vahendeid erinevate bakteriaalsete ja viiruslike haiguste vastu ning paljudes maades on see oluline osa rahvusköögist. On leitud, et küüslauk on mitu korda tõhusam toidust pärinevate haigusetekitajate hävitamisel kui mitmed antibiootikumid. Lisaks tervislikule toimele koduköögis on küüslauk näidanud ka väga tõhusat toimet katseklaasis – laboritingimustes on leitud, et küüslaugust eraldatud komponendid aitavad võidelda halvaloomulise ajukasvaja glioblastoomi rakkude vastu.
Glioblastoom on kõige sagedamini esinev halvaloomuline ajukasvaja, mille raviks on lõikus, millele järgneb keemia- ja kiiritusravi. Glioblastoomi prognoos on aju kasvajate ning muude kesknärvisüsteemi häirete puhul halvim. Patsientide keskmine eluiga pärast diagnoosi panekut on lühem kui üks aasta ning 99% haigetest surevad lokaalse retsidiivi tõttu ajukoes. Isegi kui kasvaja saadakse keemiaravi abil kontrolli alla, sureb 90% patsientidest järgmise 10–15 aasta jooksul.
Küüslaugus sisalduvad väävliühendid on glioblastoomi rakkude hävitamisel näidanud tõhusat toimet ning loodetakse, et nende põhjal on võimalik välja arendada ilma raskete kõrvalnähtudeta mitteinvasiivne meetod glioblastoomi raviks.
Paljulubav teadustöö
Kolm Lõuna-Carolina meditsiiniülikooli neuroteadlast Swapan Ray, Naren Banik ja Arabinda Das tegid koostööd, et uurida küüslaugust eraldatud väävliühendite diallüülsulfiid (DAS), diallüüldisulfiid (DADS) ja trisulfiid (DATS) mõju glioblastoomi rakkude vastu. Need ühendid suudavad tungida läbi aju-vere barjääri ning kutsuda esile kasvajarakkude iseeneslikku surma ilma kahjuliku mõjuta tervetele ajurakkudele. Uuringus, mille tulemused avaldati Ameerika vähiliidu teadusajakirjas Cancer, kirjeldati et kõik kolm olid vähi vastu tõhusad, kuid kõige parema toimega oli DATS. Uuringus viidatakse sellele, et küüslaugust pärinevate väävliühendite toimet vähi vastu teati juba varem – Lõuna-Carolina teadlased seadsid eesmärgiks välja uurida mehhanismi, kuidas see täpsemalt toimub ning see neil ka õnnestus.
Uuringut läbi viinud teadlased loodavad, et nende töö annab uut lootust halvaloomuliste ajukasvajate ravis looduslike vahenditega. Banik kommenteeris, et kuigi selle töö tulemuste rakendamine inimeste tegelikul ravimisel võib võtta aega veel aastaid, on see avastus väga suure tähendusega. Küüslaugust pärinevad väävliühendid on väikesed molekulid, mille kasutamiseks vähiravis ei ole vaja välja arendada keerulisi meetodeid ning need oleks inimese kehale oluliselt leebemad kui senised sünteetilised ravimid.
Kuidas küüslauk kõige tõhusamalt mõjub
Kuna looduslike vahendite rakendamisel vähiravis ei ole head potentsiaali kasumi teenimiseks, sest neid ei ole võimalik patenteerida, siis ei ole nende teadmiste edasiarendamine ravimikompaniide jaoks prioriteetne. Niikaua aga saame ammutada küüslaugust maksimaalset kasu traditsioonilisel moel – seda süües.
Selleks, et värske küüslaugu tervislikud omadused parimal moel avalduda saaks, tasub sellel lasta peale koorimist umbes 15 minutit seista, et vabaneks vähivastase toimega ensüüm allinaas. Küüslauk on hea seleeni allikas, toetades selle kaudu immuunsüsteemi, lisaks on selles mangaani, närvisüsteemi jaoks olulist B6-vitamiini ning isegi C-vitamiini. Mitmed uuringud on näidanud, et küüslauk kaitseb südame-veresoonkonda, alandab vere kolesterooli ja triglütseriide ja kaitseb veresoonte seinu vabade radikaalide kahjustuse eest.
Küüslaugune hingeõhk on paljude jaoks veidi ebameeldiv, kuid selle tõhus toime mitmete haiguste ja isegi vähi vastu kaalub selle üles. Kui värske küüslauk tundub liiga terav, siis on ka toidusse lisatud ja küpsetatud küüslaugust kasu – lisa purustatud küüslauku toidu valmistamise viimases faasis, et seda vähem kuumutada ja rohkem kasulikke ühendeid säilitada.
Loe lisaks küüslaugu kasulike omaduste kohta:
Allikad: Natural News, Prevent Disease, Online Library, The World’s Healthiest Foods
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.