31. jaanuar 2014 kell 10:14
Häiritud uni võib kiirendada vähkkasvaja arengut, suurendada selle leviku agressiivsust ning vähendada keha võimet kasvajat kontrolli alla hoida või sellest vabaneda, kuna see mõjutab negatiivselt immuunsüsteemi. Värske uuring, mis avaldati ajakirjas Cancer Research, näitab loomkatsete varal, et ebapiisav ja häiritud unerütm võib vähi arengu kiirust kahekordistada.
Teadlased jagasid uuringus hiired kahte gruppi. Ühes grupis lasti loomadel rahulikult terve päeva magada (hiired on öise eluviisiga loomad ja magavad tavaliselt päeval). Teises grupis segati hiirte undi iga kahe minuti tagant sel moel, et nad olid sunnitud ärkama. Hiired kannatasid selle olukorra käes seitse päeva, mille järel süstiti neile erinevat tüüpi kasvajarakud. 9-12 päeva jooksul arenesid välja kasvajad mida teadlased neli nädalat hiljem uurisid.
Nendel hiirtel, kellel ei lastud rahulikult magada, oli kasvaja arenenud kaks korda suuremaks, kui neil, kelle und ei olnud häiritud.
Teises sarnases uuringus leiti samuti, et hiired kellele oli siirdatud kasvajarakke ning seejärel häiritud nende tavapärast unerütmi, arenes välja agressiivsema loomuga kasvaja mis levis algsetest kudedest edasi teistesse lihastesse ja luukoesse.
Häiritud unerütmi mõju vähile näib avalduvat läbi immuunsüsteemi. Teadlased leidsid, et hästi puhanud hiirtel oli rohkem immuunsüsteemi poolt toodetavaid M1 tüüpi kasvajatega seotud makrofaage – rakke, mis on tugeva immuunsüsteemi näitaja ning kasvajarakkude hävitaja. Hiirtel, kelle und oli häiritud, esines rohkem teist tüüpi M2 immuunsüsteemi rakke, mis tegelikult pidurdavad immuunsüsteemi tööd ning aitavad kasvajate arengule kaasa läbi selle, et soodustavad veresoonte kasvu.
Uuringut juhtinud dr David Gozal kommenteeris: “See uuring pakub bioloogilist veenvust epidemioloogilistele seostele häiritud une ja vähi esinemissageduse vahel. Sõnum meie kõigi jaoks on see, et hoolitse oma une hulga ja kvaliteedi eest sama hoolikalt, nagu sa hoolitsed oma pangakonto eest.“
Allikad: Huffington Post, Eurek Alert, Cancer Research
Foto: prevention.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.